Drużyna pod wodzą Nassera Al-Attiyah i Klary Andersson zakończyła trudny i wymagający drugi sezon wyścigów Extreme E cennym zwycięstwem. Ostatni etap, Energy X Prix, odbył się w urugwajskim Punta del Este w ostatni weekend listopada. Zespół w finale uzyskał czas 10:26.537. Dzięki tej wygranej, zakończył zmagania w ogólnej klasyfikacji punktowej na szóstej pozycji.

Kierowcy ekipy ABT CUPRA XE, Nasser Al-Attiyah i Klara Andersson, w świetnym tempie prowadzili przez cały finałowy weekend zawodów Energy X Prix w Urugwaju. Ustanowili najlepsze czasy w wyścigach kwalifikacyjnych, a w finałowej rozgrywce jako pierwsi dotarli do mety. To pozwoliło im na zdobycie nagrody Energy X Prix podczas ostatniego etapu wyścigu Extreme E w tym sezonie.

Punta del Este – wymagający teren zawodów Extreme E

Teren, na którym rozgrywano ostatni etap zmagań, czyli miejscowość Punta del Este, charakteryzuje się bardzo trudnymi warunkami – jest suchy, niezwykle wietrzny i pełen wszechobecnego kurzu. Start w wyścigu o tak niesprzyjających okolicznościach okazał się kluczowy – Nasser Al-Attiyah do maksimum wykorzystał wyjątkowe osiągi i potencjał w pełni elektrycznego terenowego modelu CUPRA Tavascan XE. Po dwóch okrążeniach jazdy po szutrowym torze dotarł do strefy zmiany z 3,3-sekundową przewagą. Klara Andersson w połowie pierwszego okrążenia zwiększyła ją do pięciu sekund, a na metę dotarła o 3,42 sekundy szybciej przed pozostałymi ekipami.

– To mój pierwszy pełny weekend wyścigowy z zespołem ABT CUPRA XE. Zdobycie najwyższego miejsca na podium z tą drużyną jest wspaniałym uczuciem. Przez cały weekend utrzymywaliśmy wysokie tempo, a prędkość i osiągi pojazdu CUPRA Tavascan XE pozwoliły mi cieszyć się jazdą w finale. Czułam, że było idealnie. Nie mogłabym wygrać bez Nassera, jak również wsparcia całego zespołu CUPRY – stwierdziła Klara Andersson.

Pierwsze zwycięstwo w sezonie pozwoliło ekipie ABT CUPRA XE na zajęcie szóstego miejsca w ogólnej klasyfikacji punktowej. Zespół w poprzedniej rundzie w Chile, również uzyskał miejsce na podium. Zwycięstwo w wyścigu okazało się kwestią czasu. Tym bardziej jest ono cenne, ponieważ w najlepszy możliwy sposób wieńczy wyczerpujący i niezwykle wymagający sezon.

– Wystartowaliśmy w pełni skoncentrowani, a pierwsze dwa okrążenia były naprawdę niesamowite. Nie było łatwo, ale dzięki Klarze i zespołowi CUPRA uzyskaliśmy niesamowity wynik w ten weekend i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Czekaliśmy na to zwycięstwo przez cały sezon. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali nas przez cały rok. Od początku sezonu dawaliśmy z siebie wszystko. To zwycięstwo dedykujemy naszym fanom – podsumował całoroczne zmagania Nasser Al-Attiyah.

Branża kosmetyczna

Natural, eco i vege beauty
Do końca XIX w. receptury kosmetyczne oparte były głównie o przetwory roślinne, jednak z czasem zaczęły być sukcesywnie zastępowane związkami otrzymywanymi na drodze syntezy. Argumentami przemawiającymi za słusznością stosowania w kosmetologii na szeroką skalę substancji syntetycznych było ich wybiórcze działanie i duża skuteczność. W połowie lat pięćdziesiątych pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze, co do stosowania syntetycznych komponentów w kosmetykach. Powróciła wówczas moda na zioła i produkty otrzymywane w wyniku ich przetwórstwa. W estetologii kosmetologicznej natura i ekologia króluje od dawna, jednak wydaje się, że tzw. trend natural czy eco beauty w kolejnych latach nadal będzie ekspansywnie rozwijał się w branży. W pielęgnacji część estetologów bezwzględnie swój wzrok kieruje w kierunku zabiegów nieinwazyjnych opartych o naturalne, ekologiczne, a nawet wegańskie składniki aktywne.

Dlatego mówiąc o trendach w branży beauty, zdecydowanie warto wspomnieć o vege beauty – prężnie rozwijającym się w Polsce niszowym (jak dotychczas) obszarze, który staje się coraz bardziej popularny. Zdaniem wielu osób fenomen tego zjawiska wynika głównie z ciągle rosnącej świadomości społecznej tego, z jakich substancji korzystają wielkie koncerny kosmetyczne i jakich nadużyć się dopuszczają przy ich produkcji. Weganizm to coraz powszechniej preferowany styl życia eliminujący produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia, łącznie z dbałością o ciało.

Producenci kosmetyków podchwycili ten nowy trend, czego efektem jest obecność na rynku pro-ekologicznych i pro-zwierzęcych wegańskich produktów (zarówno do pielęgnacji, jak i upiększania), które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, ani niektórych roślinnych, pozyskiwanych w sposób przysparzający zwierzętom cierpienia albo stwarzających zagrożenie dla ekosystemu, składniki te nie mogą być również testowane na zwierzętach. Rynek kosmetyczny szybko odpowiedział na potrzeby wegan poprzez włączenie do swojej oferty specjalnych, pojedynczych produktów kosmetycznych a nawet całych linii detalicznych i profesjonalnych.

W estetologii medycznej natural beauty to trend polegający na dążeniu do uzyskania naturalnego efektu poprzez regularne mało inwazyjne zabiegi, np. z użyciem lasera frakcyjnego czy mezoterapii igłowej. Unika się także nienaturalnego efektu maski, nadmiernie uwydatnionych ust, policzków czy piersi.

Branża kosmetyczna oferuje szeroki wachlarz produktów, w tym m.in. kosmetyki do pielęgnacji
skóry, włosów, jamy ustnej, perfumy czy kosmetyki kolorowe. Produkty te są dostępne w sprzedaży bezpośredniej, hurtowej, a także za pośrednictwem salonów piękności, salonów fryzjerskich czy centrów SPA.

Na każdym z etapów generowane jest zatrudnienie, tworzona jest wartość dodana, wypłacane są wynagrodzenia i odprowadzane są podatki. Łączne efekty ekonomiczne znacznie przewyższają efekty bezpośrednie. W niniejszym raporcie podjęto próbę ich oszacowania przy użyciu modelu przepływów międzygałęziowych, inaczej zwanego modelem Input-Output lub modelem Leontiefa. Model koncentruje się na powiązaniach i zależnościach między różnymi gałęziami gospodarki, dzięki czemu pozwala zbadać, w jaki sposób działalność danej gałęzi wpływa na rozwój pozostałych.

Branża beauty rozumie, że stan zdrowia ma odzwierciedlenie w dynamice starzenia się i wyglądzie skóry, dlatego też, aby spowodować spowolnienie i bardziej łaskawe dla organizmu starzenie, należy podejmować działania anti-aging w odniesieniu do całego organizmu od momentu, kiedy proces ten rozpoczyna się, a nawet wcześniej – często mówi się, że zdrowe starzenia zaczyna się w dzieciństwie! Anti-aging to zatem pierwszy krok na drodze ku healthy aging – zdrowemu starzeniu się. Rozwój branży beauty zarówno w obszarze estetologii medycznej, jak i kosmetologii wskazuje, że kierunki rozwoju global anti-aging oraz healthy aging mogą znaleźć trwałe miejsce w programach terapeutycznych specjalistów estetologów.

Inwazyjność i technologia oraz ekologia i naturalność – różne drogi walki ze starzeniem
Aktualne trendy w branży beauty można rozpatrywać biorąc pod uwagę także inne kryterium – rodzaj metod i narzędzi używanych w terapiach przeciwstarzeniowych, pielęgnacyjnych i upiększających. Tu zauważyć można dwukierunkowy rozwój branży. Z jednej strony rozwija się estetologia naturalna, oparta o ekologiczne, organiczne składniki aktywne, masaż, hydro- , balneo- czy krioterapię, z drugiej w działaniach estetycznych sięga się po bardzo zaawansowane biotechnologicznie, aparaturowe oraz medycznie zabiegi.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *