Ogród to miejsce, w którym możemy wypocząć, zrelaksować się oraz cieszyć pięknem natury. Jednak jego pielęgnacja może być trudnym i czasochłonnym zadaniem, wymagającym sporo pracy i wysiłku. Na szczęście w sukurs przychodzą zdobycze najnowszej technologii, dzięki którym troska o piękny wygląd ogrodu może być bardziej precyzyjna, wygodna i… zautomatyzowana. Sprawdzamy, w jakie rozwiązania warto się zaopatrzyć.

Uprawa roślin, obserwowanie ich wzrostu i rozkwitu daje nam poczucie łączności z przyrodą. Praca w ogrodzie może mieć również wymiar terapeutyczny i stanowić formę relaksu. Niemniej niektóre czynności nawet najbardziej zapaleni ogrodnicy z chęcią by sobie ułatwili. Czas na innowacyjne rozwiązania. Rozwój robotyki i inteligentnych technologii już dawno wyszedł poza mury hal produkcyjnych. Dziś także w warunkach „domowych” możemy korzystać z innowacyjnych urządzeń, które ułatwiają nam pracę i oszczędzają czas. Wiele osób ucieszy fakt, że niektóre z nich powstały specjalnie z myślą o pielęgnacji ogrodu.

Aby trawa u sąsiada już nigdy nie była bardziej zielona

Piękny, zielony trawnik jest ozdobą każdego ogrodu i dumą właściciela. Harmonizuje przestrzeń, zwiększa jej estetykę, a jego odpowiednie utrzymanie może być bardzo satysfakcjonujące.   Właściciele ogrodów starają się optymalizować warunki wzrostu trawy, nawozić ją i regularnie kosić.

Ta ostatnia czynność może być znacznie lżejsza i przyjemniejsza dzięki inteligentnej kosiarce automatycznej. – EcoFlow BLADE to pierwsza na świecie zrobotyzowana kosiarka do trawnika, która wykorzystuje zaawansowaną robotykę, czujniki LiDAR i wbudowaną kamerę, do zautomatyzowanej, bezproblemowej pielęgnacji ogrodu. – tłumaczy Piotr Kuźniarski z EcoFlow, firmy, która od lat wprowadza na rynek inteligentne urządzenia zasilane akumulatorami, zmieniające wyobrażenie o życiu w domu, na zewnątrz i w podróży. – Dzięki nawigacji X-Vision w czasie rzeczywistym (RTK), urządzenie może pracować w wirtualnych granicach, które możemy łatwo ustawić za pomocą aplikacji. BLADE, dzięki specjalnym kołom wielokierunkowym, samodzielnie omija przeszkody o wysokości do 40 mm. Dodatkowo, dzięki modułowi 4G i eSIM, zawsze możemy śledzić jej lokalizację. – wylicza.

Dzięki inteligentnej kosiarce automatycznej, nasz ogród zawsze będzie wyglądał perfekcyjnie, a my zyskamy więcej wolnego czasu dla siebie i swojej rodziny.

Koniec z uciążliwym podlewaniem

Dorodne krzewy, piękne rabaty, własne truskawki – to wszystko brzmi wspaniale, dopóki nie przypomnimy sobie o jednym: konieczności codziennego podlewania roślin. Właściciele ogrodów dobrze znają tę rutynową czynność, która czasami może stać się prawdziwym wyzwaniem. Zdarza się, że chcemy wyjechać na kilka dni, albo po ciężkim dniu po prostu jesteśmy na to zbyt zmęczeni. Ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć, są systemy automatycznego nawadniania ogrodu. Dzięki nim możemy zapewnić odpowiednie nawodnienie roślin bez konieczności codziennego monitorowania i samodzielnego podlewania. Systemy te wykorzystują czujniki wilgotności gleby i sterowniki, które dostosowują ilość dostarczanej wody, w zależności od potrzeb. Dzięki temu nasze rośliny będą zawsze dobrze nawodnione, a my zaoszczędzimy czas i… wodę, której często nie trzeba lać aż tyle, ile nam się wydaje.

Stwórz wyjątkową atmosferę w ogrodzie dzięki inteligentnym systemom oświetleniowym

Inteligentne systemy oświetleniowe mogą stworzyć wyjątkową atmosferę w każdym ogrodzie. Dzięki możliwości regulacji koloru i intensywności światła, możesz dostosować oświetlenie do swojego nastroju i preferencji. Dodatkowo, nowoczesne systemy oświetleniowe często wykorzystują energooszczędne technologie LED, co pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć koszty.

Wspomniane przykłady to tylko niektóre z wielu możliwości, jakie oferują nam robotyka i inteligentne technologie w pielęgnacji ogrodu. Warto śledzić rozwój tego obszaru, aby być na bieżąco z najnowszymi innowacjami i wykorzystywać je w praktyce. Dzięki nim nasz ogród stanie się nie tylko piękny, ale również bardziej funkcjonalny i dostosowany do naszych potrzeb.

Branża kosmetyczna

Polski przemysł kosmetyczny stoi obecnie przed szansą dalszej, globalnej ekspansji.

Szczególnie obiecujące są rynki krajów Bliskiego Wschodu i państw azjatyckich. Jeśli chodzi o liczbę certyfikatów eksportowych umożliwiających wejście na nowy rynek, wystawianych przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, w 2016 r. pierwszą dziesiątkę otwierały dwa kraje azjatyckie – Wietnam i Korea Południowa. Na liście znalazły się też inne szybko rosnące rynki, jak Kuwejt, Maroko czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów na szczególną uwagę eksporterów, zasługują Chiny. Według raportu Polityki Insight to właśnie ten kraj jest liderem wzrostu rynku kosmetyków w Azji ze względu na wzrost gospodarki i rozwijającą się klasę średnią, będącą naturalnym konsumentem produktów z tego sektora.

Wraz z nasycaniem się rynku europejskiego w kolejnych latach to właśnie takie rynki jak Chiny będą najistotniejszymi trampolinami wzrostu dla polskich producentów działających globalnie. Z drugiej
strony, pomimo nasycenia, udział polskiego eksportu do krajów europejskich wciąż rośnie – nie można więc ich ignorować. Firmy z Polski są w stanie powiększać sprzedaż w Unii, co jest mierzalnym przejawem coraz większej atrakcyjności polskich kosmetyków w oczach wymagających europejskich konsumentów.

Przesunięcie akcentów w polskim eksporcie ze Wschodu na Zachód, z krajów takich, jak Rosja czy Ukraina w stronę rozwiniętych państw Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec), świadczy o tym, że polski przemysł kosmetyczny szybko się uczy. Firmy z Polski są w stanie oferować konkurencyjne produkty nie tylko na stosunkowo łatwych rynkach, ale też tam, gdzie konkurencja jest niezwykle zacięta.

Natural, eco i vege beauty
Do końca XIX w. receptury kosmetyczne oparte były głównie o przetwory roślinne, jednak z czasem zaczęły być sukcesywnie zastępowane związkami otrzymywanymi na drodze syntezy. Argumentami przemawiającymi za słusznością stosowania w kosmetologii na szeroką skalę substancji syntetycznych było ich wybiórcze działanie i duża skuteczność. W połowie lat pięćdziesiątych pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze, co do stosowania syntetycznych komponentów w kosmetykach. Powróciła wówczas moda na zioła i produkty otrzymywane w wyniku ich przetwórstwa. W estetologii kosmetologicznej natura i ekologia króluje od dawna, jednak wydaje się, że tzw. trend natural czy eco beauty w kolejnych latach nadal będzie ekspansywnie rozwijał się w branży. W pielęgnacji część estetologów bezwzględnie swój wzrok kieruje w kierunku zabiegów nieinwazyjnych opartych o naturalne, ekologiczne, a nawet wegańskie składniki aktywne.

Dlatego mówiąc o trendach w branży beauty, zdecydowanie warto wspomnieć o vege beauty – prężnie rozwijającym się w Polsce niszowym (jak dotychczas) obszarze, który staje się coraz bardziej popularny. Zdaniem wielu osób fenomen tego zjawiska wynika głównie z ciągle rosnącej świadomości społecznej tego, z jakich substancji korzystają wielkie koncerny kosmetyczne i jakich nadużyć się dopuszczają przy ich produkcji. Weganizm to coraz powszechniej preferowany styl życia eliminujący produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia, łącznie z dbałością o ciało.

Producenci kosmetyków podchwycili ten nowy trend, czego efektem jest obecność na rynku pro-ekologicznych i pro-zwierzęcych wegańskich produktów (zarówno do pielęgnacji, jak i upiększania), które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, ani niektórych roślinnych, pozyskiwanych w sposób przysparzający zwierzętom cierpienia albo stwarzających zagrożenie dla ekosystemu, składniki te nie mogą być również testowane na zwierzętach. Rynek kosmetyczny szybko odpowiedział na potrzeby wegan poprzez włączenie do swojej oferty specjalnych, pojedynczych produktów kosmetycznych a nawet całych linii detalicznych i profesjonalnych.

W estetologii medycznej natural beauty to trend polegający na dążeniu do uzyskania naturalnego efektu poprzez regularne mało inwazyjne zabiegi, np. z użyciem lasera frakcyjnego czy mezoterapii igłowej. Unika się także nienaturalnego efektu maski, nadmiernie uwydatnionych ust, policzków czy piersi.

Medical beauty
Cześć usługobiorców branży beauty ze względu na swoje możliwości, oczekiwania czy po prostu wskazania, wynikające z potrzeb skóry, rezygnuje z długoterminowych kosmetologicznych terapii pielęgnacyjnych i przeciwstarzeniowych na rzecz procedur inwazyjnych, medycznych (medical beauty) – choć obarczonych większym ryzykiem powikłań – dających szybkie i trwałe efekty. Zabiegi te są udoskonalane i coraz bardziej dostępne dla odbiorców rynku beauty.

Drugim odłamem tego trendu jest medykalizacja kosmetologicznej części branżyktóra postępuje od kilku lat, powodując, że zabiegi przebiegające z przerwaniem ciągłości naskórka, o większej inwazyjności (ingerencji w tkankę) niż te tradycyjne, wykonywane są przez nie-lekarzy (np. karboksyterapia, mezoterapia mikroigłowa, zabiegi laserowe). Z powodu braku jednoznacznych regulacji prawnych, co do zakresu kompetencji poszczególnych grup zawodowych związanych z upiększaniem ciała i mimo trwającej na ten temat dyskusji w szeroko pojętej branży beauty, trend ten w estetologii kosmetologicznej rozwija się bardzo dynamicznie.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *