Aktywność fizyczna to kluczowy element w dbaniu do zdrowie fizyczne, ale także w dbaniu o dobrostan psychiczny. Nasza świadomość w tym zakresie jest coraz większa, ale niestety wiedza nie zawsze idzie w parze z potrzebą czy realizacją. Nadal ruszamy się mniej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, czyli co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia w przypadku osób dorosłych. Sytuacja nie ulega znaczącej poprawie mimo różnych kampanii społecznych, siłowni powstających na wolnym powietrzu, czy dostosowywania przestrzeni miejskiej do tego, by Polacy chcieli korzystać w każdej wolnej chwili z ruchu. Tymczasem warto się postarać – dla własnego dobra! Jakie dyscypliny możemy uprawiać i co może stać się naszą pasją przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie? Sprawdźmy jakie są trendy i które aktywności leżą w zasięgu naszych możliwości.

Spacer to za mało…. biegniemy po więcej

Trzeba uczciwie przyznać, że dla wielu osób jedyną aktywnością fizyczną jest spacer. Często nawet nie jest zaplanowaną aktywnością tylko efektem wyjścia np. do sklepu czy z psem. Niestety dla naszych organizmów to zdecydowanie za mało. Przekonać do tego jest trudno zwłaszcza osoby po 50 roku życia, wśród których aktywność fizyczna jest najniższa. Według badania MultiSport Index 2022, ćwiczą najczęściej osoby młode, a przewagę nadal stanowią mężczyźni. Potrzeba aktywności fizycznej jest największa wśród osób pracujących, mieszkających w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców.  Warto się ruszać nie tylko z myślą o sylwetce, ale także – a może przede wszystkim – po to, by zachować równowagę w życiu: cieszyć się dobrą kondycją i „zdrowiem” w głowie.

Nowy Rok – nowe sportowe postanowienia

Któż z nas choć raz nie spisał listy noworocznych postanowień, by już w połowie stycznia o niej zapomnieć? Bez względu na to, jakiego obszaru naszego życia dotyczy, do zmian trzeba podejść mądrze. Postanowienie noworoczne nie da nam gwarancji wypracowania zdrowych nawyków.  Jest to proces, który trwa kilka miesięcy – zaznacza Sebastian Gazda, dyrektor zarządzający Klub Fitness UP. Warto poszukać takiej aktywności, która sprawi nam przyjemność i stanie się inwestycją w zdrowie – dodaje.

Należy pamiętać, że aby zacząć uprawianie sportów, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o kondycję, po to, żeby wzmocnić mięśnie, stawy i kręgosłup. O kondycję można zadbać udając się na treningi do trenera personalnego, który poprowadzi nas tak, abyśmy czerpali z treningów jak najwięcej korzyści i przede wszystkim wykonywali ćwiczenia prawidłowo: w przeciwnym razie możemy nawet zrobić sobie krzywdę – podkreśla Natalia Głowicka, marketing manager Klub Fitness UP.

Razem raźniej

Jeśli wątpimy w siłę własnej motywacji, warto rozważyć treningi w parze. Taka forma ćwiczeń z pewnością wzmocni siłę naszych postanowień, a dodatkowy aspekt w postaci zdrowej rywalizacji może się stać doskonałą inspiracją do rozwoju.

Na popularności zyskują także grupowe zajęcia fitness. W ofertach klubów pojawiają się coraz to nowsze propozycje, z których może skorzystać każdy i dopasować je do własnych możliwości i predyspozycji. Kalorie spalimy na tabacie, czyli treningu interwałowym. Podczas ABT – treningu kształtującego brzuch, pośladki i uda – można wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić ciało. Wśród licznych możliwości mamy także zajęcia UP joga, trening MIX, Perfect Body, zumba… czy PILATES I HEALTHY BACK.

– Udział w poszczególnych treningach zależy również od tego, nad czym chcemy pracować. – zauważa Natalia Głowicka, marketing manager Klub Fitness UP. – Najpierw jednak warto poszukać klubu, który oferuje darmowe pierwsze zajęcia i spróbować czy faktycznie jest to coś dla nas, albo skonsultować nasze potrzeby z trenerem. – podpowiada.

Kondycja to jedno, a sport to drugie

Aktywność fizyczna poprawiająca naszą kondycję z pewnością pozwoli zachować nam dłużej młodość. Dzięki niej prawdopodobnie oddalimy też od siebie całą masę dolegliwości, np. bólowych. Dobre zdrowie i kondycja pozwolą nam w pełni korzystać z różnych sportów, których wykonywania nigdy nie powinno się podejmować „z marszu”, bez wcześniejszego przygotowania. Jedną z takich dyscyplin jest SUP, czyli pływanie na desce z wykorzystaniem jednego wiosła. Do niedawna w Polsce był to raczej mało popularny sport, ale z roku na rok miłośników deski przybywa.

Na popularności zyskują także rowery elektryczne, które pozwalają na pokonywanie dużo dłuższych dystansów w krótszym czasie niż tradycyjnym rowerem. Sporo osób dorosłych wybiera też rolki czy hulajnogi, których popularność rośnie w przestrzeniach miejskich. Dobra kondycja pozwala także cieszyć się sportami aranżowanymi w przestrzeniach miejskich, jak ultimate frisbee, street workout czy jazda longboardem.

Dbając o zdrowe ciało, zyskujemy nieskończone możliwości, by próbować swoich sił w różnych dyscyplinach, których wciąż przybywa. Niech zatem rok 2024 będzie sportowym wyzwaniem dla każdego i z noworocznego postanowienia, przerodzi się w styl życia.

Branża kosmetyczna

Mikrobiom beauty
W ostatnich latach do kręgu zainteresowań biologów i biotechnologów (po ko­mórkach macierzystych) dołączył również mikrobiom człowieka, czyli różnicowana społeczność ko­mensalnych, symbiotycznych i patogennych mikroorga­nizmów żyjących w i na jego ciele. Badania nad mikroflorą obejmujące wpływ wieku, diety, stoso­wanych leków, środowiska życia oraz przebytych chorób na skład tej mikroflory umożliwiły zrozumienie rela­cji, które składają się na zachowanie zdrowia lub rozwój chorób zależnych właśnie od mikroorganizmów zamiesz­kujących nasze ciało. Okazuje się, że mikroflora ma wpływ na różne aspekty fizjologii organizmu człowieka oraz jego podatność na wiele dysfunkcji organizmu. Zachwianie naturalnej równowagi mikrobiologicznej skóry, np. poprzez zastosowanie terapii antybiotykowej czy agresywnej, nieprawidłowej pielęgnacji może mieć istotne konsekwencje dla jej funkcjonowania a także wpływać na przyspieszenie procesu jej starzenia.

Dlatego w kosmetologii rozwinął się odrębny nurt w kosmetologii – kosmetyki pre- i probiotyczne. Ich zadaniem jest tworzenie i utrzymanie na powierzchni skóry aktywnej bariery ochronnej – mikrobiologicznej flory, która zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Są to kosmetyki idealne dla skóry pozbawionej naturalnej ochrony, podrażnionej czy uszkodzonej, ponieważ na takiej skórze patogenne drobnoustroje rozmnażają się błyskawicznie, powodując różnorodne dermatozy.

Mimo, iż wcześniejsze pokolenia posiadały, nabytą przez doświadczenie wiedzę, o dobrym wpływie pre- i probiotyków na skórę, jednak dopiero teraz trend mikrobiom beauty, czyli czerpanie z dobroczynnych właściwości kefirów czy jogurtów działających przeciwstarzeniowo i kojąco na skórę, jest widoczny w produkcji wielu luksusowych produktów do jej mycia i pielęgnacji.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł1. Oznacza to, że Polska jest szóstym rynkiem na kontynencie, ustępując tylko największym europejskim gospodarkom, m.in. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Polski rynek osiągnął taki poziom dzięki stałemu rozwojowi w ciągu ostatnich 15 lat (WYKRES 2). Realny skumulowany wzrost rynku w tym okresie to 32 proc., czyli średnio 2 proc. rocznie. Natomiast nominalny skumulowany wzrost rynku wyniósł w tym okresie aż 78 proc. – wartość rynku w cenach bieżących od 2002 do 2016 r. urosła z 9,0 do 16 mld.

Skok branży jest imponujący, szczególnie w porównaniu z sytuacją w innych państwach europejskich. Spośród szóstki największych europejskich rynków kosmetycznych Polska w ujęciu realnym (w cenach stałych) rosła najszybciej. To tym bardziej istotne, że inne duże rynki jak np. francuski i włoski nie tylko nie odnotowały wzrostów, ale wręcz się skurczyły (odpowiednio o 0,19 proc. i 1,09 proc.).

Według danych GUS z 2016 r., kosmetyki z Polski są eksportowane do ponad 160 krajów, w tym do tak odległych jak Meksyk, Indonezja czy Australia.

Zdecydowanie najważniejszy dla krajowych firm jest jednak rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. W latach 2004-2016 dodatni bilans Polski w handlu kosmetykami w Unii wzrósł prawie dziewięciokrotnie – z 231 mln do 2,04 mld zł – co wzmocniło sektor i miało korzystny wpływ na całą polską gospodarkę.

Głównymi kierunkami eksportowymi kosmetyków z Polski są dzisiaj Niemcy, Wielka Brytania i Rosja. W 2016 r. eksport do tych krajów wyniósł odpowiednio 1,77 mld, 1,59 mld i 1,38 mld zł.

Przytoczone dane obejmują eksport kosmetyków wytwarzanych w Polsce zarówno przez firmy z polskim kapitałem jak i firmy międzynarodowe.

Między 2008 a 2016 r. udział eksportu kosmetyków z Polski do Rosji zmniejszył się z 18,5 proc. do 11 proc.

Udział eksportu na Ukrainę również zmalał, z ponad 8 proc. do 3 proc. Na zmiany te wpłynęła m.in.
niestabilna sytuacja polityczna i sankcje gospodarcze. Największy wzrost udziału w eksporcie kosmetyków z Polski, z 8 proc. do 13 proc., odnotowały Niemcy.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *