Aktywność fizyczna to kluczowy element w dbaniu do zdrowie fizyczne, ale także w dbaniu o dobrostan psychiczny. Nasza świadomość w tym zakresie jest coraz większa, ale niestety wiedza nie zawsze idzie w parze z potrzebą czy realizacją. Nadal ruszamy się mniej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, czyli co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia w przypadku osób dorosłych. Sytuacja nie ulega znaczącej poprawie mimo różnych kampanii społecznych, siłowni powstających na wolnym powietrzu, czy dostosowywania przestrzeni miejskiej do tego, by Polacy chcieli korzystać w każdej wolnej chwili z ruchu. Tymczasem warto się postarać – dla własnego dobra! Jakie dyscypliny możemy uprawiać i co może stać się naszą pasją przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie? Sprawdźmy jakie są trendy i które aktywności leżą w zasięgu naszych możliwości.

Spacer to za mało…. biegniemy po więcej

Trzeba uczciwie przyznać, że dla wielu osób jedyną aktywnością fizyczną jest spacer. Często nawet nie jest zaplanowaną aktywnością tylko efektem wyjścia np. do sklepu czy z psem. Niestety dla naszych organizmów to zdecydowanie za mało. Przekonać do tego jest trudno zwłaszcza osoby po 50 roku życia, wśród których aktywność fizyczna jest najniższa. Według badania MultiSport Index 2022, ćwiczą najczęściej osoby młode, a przewagę nadal stanowią mężczyźni. Potrzeba aktywności fizycznej jest największa wśród osób pracujących, mieszkających w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców.  Warto się ruszać nie tylko z myślą o sylwetce, ale także – a może przede wszystkim – po to, by zachować równowagę w życiu: cieszyć się dobrą kondycją i „zdrowiem” w głowie.

Nowy Rok – nowe sportowe postanowienia

Któż z nas choć raz nie spisał listy noworocznych postanowień, by już w połowie stycznia o niej zapomnieć? Bez względu na to, jakiego obszaru naszego życia dotyczy, do zmian trzeba podejść mądrze. Postanowienie noworoczne nie da nam gwarancji wypracowania zdrowych nawyków.  Jest to proces, który trwa kilka miesięcy – zaznacza Sebastian Gazda, dyrektor zarządzający Klub Fitness UP. Warto poszukać takiej aktywności, która sprawi nam przyjemność i stanie się inwestycją w zdrowie – dodaje.

Należy pamiętać, że aby zacząć uprawianie sportów, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o kondycję, po to, żeby wzmocnić mięśnie, stawy i kręgosłup. O kondycję można zadbać udając się na treningi do trenera personalnego, który poprowadzi nas tak, abyśmy czerpali z treningów jak najwięcej korzyści i przede wszystkim wykonywali ćwiczenia prawidłowo: w przeciwnym razie możemy nawet zrobić sobie krzywdę – podkreśla Natalia Głowicka, marketing manager Klub Fitness UP.

Razem raźniej

Jeśli wątpimy w siłę własnej motywacji, warto rozważyć treningi w parze. Taka forma ćwiczeń z pewnością wzmocni siłę naszych postanowień, a dodatkowy aspekt w postaci zdrowej rywalizacji może się stać doskonałą inspiracją do rozwoju.

Na popularności zyskują także grupowe zajęcia fitness. W ofertach klubów pojawiają się coraz to nowsze propozycje, z których może skorzystać każdy i dopasować je do własnych możliwości i predyspozycji. Kalorie spalimy na tabacie, czyli treningu interwałowym. Podczas ABT – treningu kształtującego brzuch, pośladki i uda – można wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić ciało. Wśród licznych możliwości mamy także zajęcia UP joga, trening MIX, Perfect Body, zumba… czy PILATES I HEALTHY BACK.

– Udział w poszczególnych treningach zależy również od tego, nad czym chcemy pracować. – zauważa Natalia Głowicka, marketing manager Klub Fitness UP. – Najpierw jednak warto poszukać klubu, który oferuje darmowe pierwsze zajęcia i spróbować czy faktycznie jest to coś dla nas, albo skonsultować nasze potrzeby z trenerem. – podpowiada.

Kondycja to jedno, a sport to drugie

Aktywność fizyczna poprawiająca naszą kondycję z pewnością pozwoli zachować nam dłużej młodość. Dzięki niej prawdopodobnie oddalimy też od siebie całą masę dolegliwości, np. bólowych. Dobre zdrowie i kondycja pozwolą nam w pełni korzystać z różnych sportów, których wykonywania nigdy nie powinno się podejmować „z marszu”, bez wcześniejszego przygotowania. Jedną z takich dyscyplin jest SUP, czyli pływanie na desce z wykorzystaniem jednego wiosła. Do niedawna w Polsce był to raczej mało popularny sport, ale z roku na rok miłośników deski przybywa.

Na popularności zyskują także rowery elektryczne, które pozwalają na pokonywanie dużo dłuższych dystansów w krótszym czasie niż tradycyjnym rowerem. Sporo osób dorosłych wybiera też rolki czy hulajnogi, których popularność rośnie w przestrzeniach miejskich. Dobra kondycja pozwala także cieszyć się sportami aranżowanymi w przestrzeniach miejskich, jak ultimate frisbee, street workout czy jazda longboardem.

Dbając o zdrowe ciało, zyskujemy nieskończone możliwości, by próbować swoich sił w różnych dyscyplinach, których wciąż przybywa. Niech zatem rok 2024 będzie sportowym wyzwaniem dla każdego i z noworocznego postanowienia, przerodzi się w styl życia.

Branża kosmetyczna

Branża beauty rozumie, że stan zdrowia ma odzwierciedlenie w dynamice starzenia się i wyglądzie skóry, dlatego też, aby spowodować spowolnienie i bardziej łaskawe dla organizmu starzenie, należy podejmować działania anti-aging w odniesieniu do całego organizmu od momentu, kiedy proces ten rozpoczyna się, a nawet wcześniej – często mówi się, że zdrowe starzenia zaczyna się w dzieciństwie! Anti-aging to zatem pierwszy krok na drodze ku healthy aging – zdrowemu starzeniu się. Rozwój branży beauty zarówno w obszarze estetologii medycznej, jak i kosmetologii wskazuje, że kierunki rozwoju global anti-aging oraz healthy aging mogą znaleźć trwałe miejsce w programach terapeutycznych specjalistów estetologów.

Inwazyjność i technologia oraz ekologia i naturalność – różne drogi walki ze starzeniem
Aktualne trendy w branży beauty można rozpatrywać biorąc pod uwagę także inne kryterium – rodzaj metod i narzędzi używanych w terapiach przeciwstarzeniowych, pielęgnacyjnych i upiększających. Tu zauważyć można dwukierunkowy rozwój branży. Z jednej strony rozwija się estetologia naturalna, oparta o ekologiczne, organiczne składniki aktywne, masaż, hydro- , balneo- czy krioterapię, z drugiej w działaniach estetycznych sięga się po bardzo zaawansowane biotechnologicznie, aparaturowe oraz medycznie zabiegi.

Nutri beauty
Odpowiednio skomponowana dieta (zróżnicowana, bogata w warzywa, owoce i odpowiednie promocje białek, cukrów i tłuszczy) jest niezastąpiona dla prawidłowego rozwoju fizycznego, dobrego samopoczucia, oraz w utrzymaniu młodego, estetycznego wyglądu skóry. Niestety, często codzienny jadłospis przeciętnego człowieka odbiega od ideału i nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu. Stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety (produktów, które są złożone z witamin, minerałów i innych substancji, traktowanych jako uzupełnienie normalnej żywności) pozwala na uzupełnienie ich braków, w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania i narażenia na stres oraz szkodliwego działania czynników środowiskowych.

Globalne podejście do starzenia powoduje, że estetolodzy coraz chętniej wspomagają procedury zabiegowe zaleceniami dotyczącymi diety, posługując się także suplementacją. Rynek nutrikosmetyków (suplementów diety) dynamicznie rozwija się od kilku lat, jednak, jak prognozują analitycy PMR, w latach 2017–2020 dynamika rynku suplementów diety w Polsce wzrośnie do około 8% rocznie. W przypadku skóry, włosów oraz paznokci włączenie nutrikosmetyków do diety ma na celu poprawienie ich kondycji, wspieranie procesów metabolicznych zachodzących w skórze oraz wzmocnienie jej odporności czy pomoc w przywróceniu odpowiedniego stopnia nawilżenia. Wśród najpopularniejszych składników wzmacniająco-regenerującym znajdziemy witaminy (C, A, E, H, grupa B, PP), składniki minerlane (Zn, Fe, Se, Ca), NNKT (omega-3), karotenoidy (likopen), flawonoidy (izoflawony sojowe), wyciągi roślinne np. ze skrzypu polnego czy pokrzywy, aminokwasy(L-cysteina czy L-metionina), drożdże, koenzym Q.

W większości salonów kosmetycznych czeka na nas długa lista zabiegów, z których części nie jesteśmy w stanie rozszyfrować po nazwie, co właściwie będzie wykonywane na naszej skórze. Kto pyta nie błądzi, więc warto zapytać kosmetyczkę, co to za zabiegi i jakie dają rezultaty. Przy wielu z nich musimy jednak pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach, które mogą wykluczyć nas z możliwości ich wykonania. Jednak spokojnie, nawet do zwykłego masażu twarzy można znaleźć wiele powikłań, jednak wiele z nich ma charakter czasowy i prędzej czy później zwykle możemy skorzystać z tego, co nas szczególnie zainteresowało.

W większości salonów kosmetycznych najczęściej wykonuje się henny brwi, manicure, pedicure czy depilację. O kwestii twarzy wiele osób zapomina lub decyduje się na jeden zabieg od czasu do czasu. Jednak jeśli chcemy wymiernych i co najważniejsze trwałych efektów, to zwykle niezbędna jest seria.

Jeśli chodzi o zabiegi na twarz to sięgamy po oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne - przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem kwasów, ale również wybierana jest mikrodermabrazja i mezoterapia igłowa. Każdy z tych zabiegów ma swoje wyjątkowe działanie, wskazania, przeciwwskazania, oraz odpowiednie zalecenia. Jeśli będziemy się do nich stosować z pewnością uzyskamy zadowalający efekt, a nasza skóra będzie promienna.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *