Wesele między godzinami 12 a 14, zamiast prezentów – przelewy na konto czy zabawy ze słomą – to tylko wybrane tradycje z innych państw. W Hiszpanii wesele odbywa się najczęściej między 12 a 14 lub od godziny 17. We Włoszech przyjęto, że prezenty wysyła się do domu młodej lub… robi przelewy pieniężne bezpośrednio na konto. Nikt nie przychodzi z kościoła z kopertą. Na Słowacji zaś goście weselni rzucają na parę młodą wiązanki słomy. Symbolizuje to płodność, dobrobyt i ochronę przed złymi mocami. Jakie ciekawe tradycje kultywuje się w innych krajach? A jakie panują w nich zabobony? Sprawdziliśmy.

Każdy kraj ma swoje tradycje dotyczące organizacji wesela. Zarówno w Europie, jak i na całym świecie przyjęto pewne schematy dotyczące wyglądu imprezy i jej przebiegu. Nie brakuje też zabobonów. Wybierzcie się z nami na małe tournée po Europie w ich poszukiwaniu.

Ślub po hiszpańsku

To, co może zaskoczyć Polaków, to czas imprezy. Hiszpańskie wesela rozpoczynają się w godzinach porannych lub między 17 a 20. Podczas zaślubin goście wygłaszają mowy. Następnie udają się na salę i oczekują na młodych. W tym czasie rozpoczynają spożywanie posiłków. Takie picoteo trwa przynajmniej godzinę. To czas na niezobowiązujące rozmowy i jedzenie przystawek. Wówczas podawane są tapas czy pinchos.

 – Warto podkreślić, że hiszpańskie wesele różni się od tradycyjnych imprez w Polsce. U nas przyjęcie rozpoczyna się wówczas, gdy na salę przybędzie para młoda. Co ciekawe, coraz więcej Polaków decyduje się na organizowanie wesela w stylu hiszpańskim w Polsce. Motyw hiszpański to przede wszystkim wielokolorowe dekoracje i hiszpańskie przysmaki. Ponadto goście bawią się w rytm hiszpańskim przebojów. – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy. – Wesela z motywem przewodnim są coraz popularniejsze. Para młoda pragnie bowiem zapewnić swoim gościom niezapomnianą imprezę, a dodatkowe atrakcje są ciekawe i sprawiają, że przyjęcia na długo pozostaje w pamięci gości. – dodaje.

Jakich zabobonów weselnych przestrzegają Włosi?

Włoska tradycja zakazuje pobierania się w Post lub podczas Adwentu, a także w maju i sierpniu – te miesiące mają gwarantować nieszczęśliwe małżeństwo. Sierpień symbolizuje nie tylko pecha, ale i chorobę. Obrączki podczas uroczystości trzymają dzieci, co ma gwarantować czystość małżeństwa i dobre intencje małżonków.

A jakie są tradycje ślubne we Włoszech? Wiele zależy od danego regionu. Podczas uroczystości goście otrzymują bombonierkę z confetti, czyli cukierkami z migdałem w środku. Powinno ich być 5, gdyż to niepodzielna liczba tak samo, jak silne i niepodzielne są więzy małżeńskie. Pan młody powinien posiadać przy sobie kawałek metalu, by odganiać złe duchy, zaś pani młoda nie może nosić złota (poza obrączką), gdyż gwarantuje ono nieszczęście. A jak wygląda kwestia prezentów? We Włoszech narzeczeni samodzielnie przygotowują listę prezentów, jakie chcieliby otrzymać od gości.

Sól i chleb, by zapewnić pomyślność w Niemczech

W Niemczech przyjęto, że na wesele panna młoda przynosi sól i pieprz, by zapewnić sobie pomyślność, zaś pan młody – zboże. Wesela u naszych sąsiadów są huczne i trwają kilka dni. Według tradycji młodzi powinni przepiłować pień drzewa na symbol tego, iż razem poradzą sobie ze wszystkimi problemami. Huczna zabawa zaczyna się zazwyczaj w piątek. Wówczas młodzi urządzają polterabend, czyli wspólne tłuczenie szkła – na szczęście.

W Niemczech często robi się wesela na zamku czy w eleganckich restauracjach nad jeziorem. Przyjęto, że goście samodzielnie płacą za nocleg. Pierwszym tańcem jest walc. Podczas imprezy podawane są tradycyjne dania z wybranych regionów. To na pewno biała kiełbasa, kiełbasa w curry, sałatka ziemniaczana czy klopsy po królewiecku. Przebieg wesela jest podobny do tego w Polsce.

Jak wygląda wesele w Portugalii?

Jest sporo różnic pomiędzy polskim a portugalskim weselem. W Portugalii impreza rozpoczyna się mszą świętą, a uczestnicy dostają jej plan. Uroczystość jest znacznie dłuższa niż w Polsce. Zarówno panna młoda, jak i pan młody mają wiele druhen i drużbów. Panna młoda powinna się… spóźnić. Nawet ok. godziny. To ma gwarantować pomyślność małżeństwu. Biorąc pod uwagę czas trwania uroczystości, goście mogą liczyć na Copo-de-água – przekąskę, którą serwuje im się jeszcze przed ślubem.

W Portugalii wesela odbywają się w quintach, czyli dużych posiadłościach otoczonych zielenią. Przyjęto, że jeśli gość nie posiada partnera, powinien przyjść bez osoby towarzyszącej. Na imprezie wszyscy bowiem tańczą razem, rzadko kiedy ktoś robi to w parach. A jak wygląda kwestia posiłków? W Portugalii stoły się „nie uginają” pod ciężarem potraw. Na początku podawana jest zupa, a w odstępach czasu danie rybne i następnie dania mięsne.

Piękne tradycje rodem z Chorwacji

Jakie tradycje są popularne w Chorwacji? To m.in. prošnja za ruku (prośba o rękę). Jest to tradycyjny obrzęd, w którym narzeczony i jego rodzina udają się do domu narzeczonej, aby poprosić o jej rękę. Przygotowują specjalne przemówienie i oferują symboliczne prezenty, takie jak bukiet kwiatów lub butelka wina. Podczas wesela w Chorwacji nie może zabraknąć muzyki i tańca. Goście często śpiewają tradycyjne pieśni weselne, a pary tanecznym krokiem nazywanym „kolo” wykonują obrót wokół pary młodej.

Tort weselny w Chorwacji ma szczególne znaczenie. Jest on często bardzo imponujący, wielopiętrowy i dekorowany licznymi kwiatami. Para młoda, podobnie jak w Polsce, często wspólnie wykrawa pierwszy kawałek tortu. Na weselu panna młoda nosi koronę. Chorwacka korona jest ozdobiona kwiatami, wstążkami i często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Po ceremonii ślubnej, para młoda wypuszcza kilka balonów, które symbolizują szczęście i dobre życzenia dla ich przyszłego małżeństwa.

Słowacja ma również swoje unikalne tradycje weselne

Na Słowacji, podobnie jak w Chorwacji, istnieje również tradycja noszenia korony. Panna młoda nosi specjalną koronę ozdobioną kwiatami i wstążkami, która symbolizuje jej czystość i dziewictwo. Ciekawym zwyczajem jest rzucanie słomą. Jest to zabawa, w której goście weselni rzucają na parę młodą wiązanki słomy. Symbolizuje to płodność, dobrobyt i ochronę przed złymi mocami. Para młoda musi zebrać słomę i trzymać ją pod materacem, aby przyniosła szczęście.

Po uroczystości ślubnej, kiedy para młoda opuszcza kościół lub miejsce ceremonii ślubnej, musi przejść przez specjalny „ludowy tor przeszkód”, gdzie goście próbują przeszkodzić im w przejściu. Jest to zabawny moment, pełen śmiechu i radości. Na słowackich weselach często spotyka się tortową fontannę. Jest to wielopiętrowy tort, który jest podświetlany i zdobiony sztucznym ogniem. Podczas odczytywania życzeń dla pary młodej tort zostaje rozświetlony, co tworzy niesamowity efekt wizualny.

Jak widać, każdy kraj posiada swoje własne tradycje związane z organizowaniem imprez ślubów i imprez weselnych. Można z nich czerpać, albo… tworzyć własne.

Branża kosmetyczna

Healthy aging
Niewątpliwie trendem, który od wielu lat rozwija się na całym świecie jest tzw. healthy aging. Od jakiegoś czasu określenie to funkcjonuje również w Polsce obejmując głównie problematykę zdrowia i chorób osób starszych a filozofia healthy aging zaczyna być także widoczna w branży beauty. Wiele organizacji propagujących tą filozofię, zdrowe starzenie określa jako proces optymalizacji możliwości poprawy i zachowania zdrowia, czyli fizycznego, społecznego i psychicznego dobrostanu oraz niezależności seniorów, przyczyniając się do poprawy jakości ich życia. Dlatego zarówno na świecie, jak i w Polsce, healthy aging rozpatruje się głównie w odniesieniu do osób po 60., a nawet już 50. r.ż.

Zainteresowanie zwiększeniem potencjału zdrowotnego seniorów wynika z regularnie napływających informacji o niekorzystnych danych demograficznych – niskim współczynniku dzietności oraz rosnącej średniej długość życia i coraz liczniejszej populacji osób powyżej 65. r.ż. Według WHO w Regionie Europejskim odsetek osób w wieku 65 lat ma wzrosnąć z 14% w 2010 do 25% w 2050 r. Dlatego Europa promuje zdrowe starzenie poprzez szereg strategii i planów działania, np. poprawę opieki zdrowotnej nad seniorami, zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej. Ma to na celu zapobieganie skutkom chorób związanych z wiekiem, wykluczeniu społecznemu seniorów a także minimalizowaniu obciążeń związanych z ich niepełnosprawnością. W branży beauty są to działania dotyczące poprawy jakości życia seniorów poprzez umieszczenie w ofercie specjalistycznych pakietów zabiegowych dla seniorów, obejmujących medyczne zabiegi estetyczne, zabiegi estetyczno-zachowawcze z obszaru szeroko rozumianej kosmetologii oraz podologii czy trychologii osób starszych.

Polski rynek kosmetyczny to około 400 podmiotów – dużych firm międzynarodowych, dużych polskich graczy oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Taka struktura zapewnia niezbędną różnorodność branży i stanowi o jej silnych podstawach.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł. Dzięki działalności przemysłu kosmetycznego polska gospodarka wytworzyła ponad 7 mld zł wartości dodanej, zapewniając miejsca pracy dla 43 tys. osób.

Polska jest szóstym rynkiem kosmetyków w Europie i rośnie najszybciej z liderów, stale powiększając też
nadwyżkę w handlu międzynarodowym. W najbliższych latach polska gospodarka powinna nadal się rozwijać, a wraz z nią branża kosmetyczna. Równocześnie rosła będzie zamożność społeczeństwa, co w konsekwencji oznacza wzrost popytu na produkty kosmetyczne. Zmieniać się będzie też struktura tego popytu – wzrośnie sprzedaż droższych wyrobów. Z kolei konsekwencją zachodzących w Polsce zmian demograficznych będzie wzrost zapotrzebowania na produkty przeznaczone dla osób starszych. Takie impulsy na rynku krajowym zmieniać będą produkcję, a co za tym idzie – eksport.

Kontynuowany będzie trend migracji polskich producentów z rynków tanich na rozwinięte, dojrzałe rynki
o wysokiej marży. Kierunek rosyjski czy ukraiński będą tracić znaczenie na rzecz np. rynku belgijskiego.
Sukcesywnie wyczerpywać się będzie przewaga konkurencyjna branży kosmetycznej w Polsce opierająca się na niskich kosztach. Wzrost wynagrodzeń i kurcząca się liczba dostępnych pracowników wymuszą znalezienie innych przewag, m.in. poprzez zwiększenie inwestycji w badania i rozwój.

Kadry sektora należą do najlepszych w Europie. Jedynym zagrożeniem jest starzejące się społeczeństwo,
które może ograniczyć dopływ liczby pracowników wymaganej do zaspokojenia rosnących potrzeb branży.

Kosmetyki to jedna z intensywniej regulowanych branż na poziomie Unii Europejskiej. Zharmonizowane
przepisy ułatwiają konkurencję, ale ich częste zmiany wymagają znaczącego wysiłku w dostosowanie, drenując kapitał na inwestycje rozwojowe.

Nutri beauty
Odpowiednio skomponowana dieta (zróżnicowana, bogata w warzywa, owoce i odpowiednie promocje białek, cukrów i tłuszczy) jest niezastąpiona dla prawidłowego rozwoju fizycznego, dobrego samopoczucia, oraz w utrzymaniu młodego, estetycznego wyglądu skóry. Niestety, często codzienny jadłospis przeciętnego człowieka odbiega od ideału i nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu. Stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety (produktów, które są złożone z witamin, minerałów i innych substancji, traktowanych jako uzupełnienie normalnej żywności) pozwala na uzupełnienie ich braków, w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania i narażenia na stres oraz szkodliwego działania czynników środowiskowych.

Globalne podejście do starzenia powoduje, że estetolodzy coraz chętniej wspomagają procedury zabiegowe zaleceniami dotyczącymi diety, posługując się także suplementacją. Rynek nutrikosmetyków (suplementów diety) dynamicznie rozwija się od kilku lat, jednak, jak prognozują analitycy PMR, w latach 2017–2020 dynamika rynku suplementów diety w Polsce wzrośnie do około 8% rocznie. W przypadku skóry, włosów oraz paznokci włączenie nutrikosmetyków do diety ma na celu poprawienie ich kondycji, wspieranie procesów metabolicznych zachodzących w skórze oraz wzmocnienie jej odporności czy pomoc w przywróceniu odpowiedniego stopnia nawilżenia. Wśród najpopularniejszych składników wzmacniająco-regenerującym znajdziemy witaminy (C, A, E, H, grupa B, PP), składniki minerlane (Zn, Fe, Se, Ca), NNKT (omega-3), karotenoidy (likopen), flawonoidy (izoflawony sojowe), wyciągi roślinne np. ze skrzypu polnego czy pokrzywy, aminokwasy(L-cysteina czy L-metionina), drożdże, koenzym Q.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *