Perfekcyjna depilacja – w domu czy w salonie?

Perfekcyjna depilacja – w domu czy w salonie?

Uroda i dbanie o nią to dla kobiet codzienna rutyna. Poświęcają jej wiele czasu i uwagi, i pomimo, że do pewnego stopnia pielęgnacja potrafi być przyjemnością i relaksować, to jednak wiele kobiet codzienną rutynę stara się traktować kompaktowo i kompleksowo. Mowa choćby o samej depilacji, która – oprócz troski o fryzurę – zdaje się pochłaniać najwięcej czasu. Jaka depilacja jest najlepsza? I czy lepiej wykonywać ją w domu, czy w salonie?

Najpopularniejsza, najszybsza, ale czy najlepsza?

Jedną z najbardziej popularnych metod depilacji – która przyszła do nas z „Zachodu” – jest oczywiście depilacja maszynką do golenia. W porównaniu do innych form depilacji zabiera zdecydowanie najmniej czasu i jest najtańsza (pozornie), jednak trudno mówić o tym, żeby jej efekty zadowalały kobiety na dłuższą metę.

Depilacje maszynką do golenia – często tę podkradaną mężowi – wykonuje się tylko w domu. Mimo szybkiego efektu w „miarę” gładkich nóg, nie można się spodziewać, że utrzyma się on dłużej niż maksymalnie 2 dni. Na dodatek musimy stawić czoła licznym podrażnieniem, skaleczeniom, a także wrastającym włoskom.

Ale słodko! – czyli cukier na nogi

Cukrowanie jest jedną z nowszych dla europejek metod. Choć kobiety Wschodu znają i praktykują ją od wieków. Specjalna cukrowa mikstura – którą przyrządzić można również domowym sposobem – nakładana jest na ciało pod włos, a potem zrywana wraz z nim. Podjęcie się cukrowania w domowym zaciszu często dla wielu kobiet kończy się rozczarowaniem. W najlepszym wypadku klei nam się całe ciało, w najgorszym występują miejscowe poparzenia. Dlatego, aby w pełni cieszyć się rezultatami zabiegu najlepiej wybrać jest się na niego do kosmetyczki.

Zabiegi depilacji pastą cukrową i woskiem można zrobić w Salonie Świat Wosku www.swiatwosku.pl (depilacja Depileve, Film wax, depilacja paskowa i bezpaskowa).

Ceny cukrowania nie są wiele wyższe od zwykłego woskowania, jednak w miarę systematycznych zabiegów włosy pojawiają się na ciele coraz rzadziej i są coraz bardziej delikatne. Wiele kobiet traktuje cukrowanie również jako doskonałą metodę na peeling. Cukier jest zalecany również w przypadku kobiet z wrażliwą skórą.

Permanentna depilacja – czy warto inwestować w laser?

Jest oczywiście również laser, który (przynajmniej w teorii) powinien po paru zabiegach usuwać owłosienie na stałe. Jak wiele kobiet zapewne się przekonało, ta teoria daleka jest od rzeczywistości. Skuteczność lasera – a więc permanentne efekty – zależą bowiem od jego rodzaju. Zanim podejmiesz się zabiegów, sprawdź opinie na temat salonu, popytaj znajomych i wybierz takie, które cieszą się najlepszymi opiniami. Alternatywą dla depilacji laserowej w salonie, są urządzenia do depilacji laserowej w domu. Są jednak zbyt krótko na rynku, aby móc mówić o ich skuteczności.

 

Branża kosmetyczna

Natural, eco i vege beauty
Do końca XIX w. receptury kosmetyczne oparte były głównie o przetwory roślinne, jednak z czasem zaczęły być sukcesywnie zastępowane związkami otrzymywanymi na drodze syntezy. Argumentami przemawiającymi za słusznością stosowania w kosmetologii na szeroką skalę substancji syntetycznych było ich wybiórcze działanie i duża skuteczność. W połowie lat pięćdziesiątych pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze, co do stosowania syntetycznych komponentów w kosmetykach. Powróciła wówczas moda na zioła i produkty otrzymywane w wyniku ich przetwórstwa. W estetologii kosmetologicznej natura i ekologia króluje od dawna, jednak wydaje się, że tzw. trend natural czy eco beauty w kolejnych latach nadal będzie ekspansywnie rozwijał się w branży. W pielęgnacji część estetologów bezwzględnie swój wzrok kieruje w kierunku zabiegów nieinwazyjnych opartych o naturalne, ekologiczne, a nawet wegańskie składniki aktywne.

Dlatego mówiąc o trendach w branży beauty, zdecydowanie warto wspomnieć o vege beauty – prężnie rozwijającym się w Polsce niszowym (jak dotychczas) obszarze, który staje się coraz bardziej popularny. Zdaniem wielu osób fenomen tego zjawiska wynika głównie z ciągle rosnącej świadomości społecznej tego, z jakich substancji korzystają wielkie koncerny kosmetyczne i jakich nadużyć się dopuszczają przy ich produkcji. Weganizm to coraz powszechniej preferowany styl życia eliminujący produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia, łącznie z dbałością o ciało.

Producenci kosmetyków podchwycili ten nowy trend, czego efektem jest obecność na rynku pro-ekologicznych i pro-zwierzęcych wegańskich produktów (zarówno do pielęgnacji, jak i upiększania), które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, ani niektórych roślinnych, pozyskiwanych w sposób przysparzający zwierzętom cierpienia albo stwarzających zagrożenie dla ekosystemu, składniki te nie mogą być również testowane na zwierzętach. Rynek kosmetyczny szybko odpowiedział na potrzeby wegan poprzez włączenie do swojej oferty specjalnych, pojedynczych produktów kosmetycznych a nawet całych linii detalicznych i profesjonalnych.

W estetologii medycznej natural beauty to trend polegający na dążeniu do uzyskania naturalnego efektu poprzez regularne mało inwazyjne zabiegi, np. z użyciem lasera frakcyjnego czy mezoterapii igłowej. Unika się także nienaturalnego efektu maski, nadmiernie uwydatnionych ust, policzków czy piersi.

Medical beauty
Cześć usługobiorców branży beauty ze względu na swoje możliwości, oczekiwania czy po prostu wskazania, wynikające z potrzeb skóry, rezygnuje z długoterminowych kosmetologicznych terapii pielęgnacyjnych i przeciwstarzeniowych na rzecz procedur inwazyjnych, medycznych (medical beauty) – choć obarczonych większym ryzykiem powikłań – dających szybkie i trwałe efekty. Zabiegi te są udoskonalane i coraz bardziej dostępne dla odbiorców rynku beauty.

Drugim odłamem tego trendu jest medykalizacja kosmetologicznej części branżyktóra postępuje od kilku lat, powodując, że zabiegi przebiegające z przerwaniem ciągłości naskórka, o większej inwazyjności (ingerencji w tkankę) niż te tradycyjne, wykonywane są przez nie-lekarzy (np. karboksyterapia, mezoterapia mikroigłowa, zabiegi laserowe). Z powodu braku jednoznacznych regulacji prawnych, co do zakresu kompetencji poszczególnych grup zawodowych związanych z upiększaniem ciała i mimo trwającej na ten temat dyskusji w szeroko pojętej branży beauty, trend ten w estetologii kosmetologicznej rozwija się bardzo dynamicznie.

Global anti-aging
Z tego też powodu, tak prężnie rozwijały i nadal rozwijają się przeciwstarzeniowe, stosowane subdyscypliny nauki (np. nieformalne specjalności w medycynie i kosmetologii – medycyna przeciwstarzeniowa i kosmetologia przeciwstarzeniowa), które stawiają sobie podobny cel, jednak realizują go w odmienny sposób. Wysiłki kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej skierowane na walkę właśnie z tym procesem, skutkują coraz to nowszymi zabiegami przeciwstarzeniowymi.

Pomimo, iż określenia „medycyna anti-aging” czy „kosmetologia anti-aging” powszechnie funkcjonują od dawna, wydaje się, że jak dotychczas, nie były one w pełni rozumiane, wykorzystywane i nie oddawały wielokierunkowego działania tych subdyscyplin. Przez większość ludzi (zarówno usługodawców, jak i usługobiorców) kojarzone były wyłącznie z zabiegami estetycznymi, które za pomocą różnorodnych metod – odpowiednio medycznych i paramedycznych, pozwalają dłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Mimo, że w zabiegach tych wykorzystuje się substancje oraz czynniki fizykalne, które z jednej strony stymulują procesy regeneracyjne i przez to „odmładzają” ciało, z drugiej neutralizują czynniki przyspieszające starzenie się organizmu, najczęściej nie działają one przyczynowo, zwalczają jedynie nieestetyczne objawy tego procesu. Należy jednak pamiętać, że anti-aging to także, a może przede wszystkim, prewencja, czyli zapobieganie procesowi starzenia w jedyny prawdziwie skuteczny sposób – za pomocą zmiany nawyków związanych ze stylem życia, unikania zagrożeń środowiskowych i odpowiedniej opieki zdrowotnej.

Od jakiegoś czasu gabinety medycyny estetycznej oraz gabinety kosmetologiczne zaczynają wykorzystywać swój potencjał, wynikający z wielokierunkowej znajomości funkcjonowania ludzkiego organizmu, do podejmowania działań prowadzących do polepszenia jakości życia klientów/pacjentów poprzez zapewnienie im zachowania estetyki ciała aż do późnej starości. Osiągają to właśnie dzięki wczesnej profilaktyce patologii skórnych związanych z wiekiem oraz pielęgnacji zdrowia przez zmianę nawyków już od młodego wieku. Dlatego też można mówić o pewnym trendzie w branży beauty, polegającym na nowym, szerszym podejściu do walki ze starzeniem, tzw. global anti-aging, czyli wprowadzaniu do terapii przeciwstarzeniowych elementów edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

W praktyce oznacza to konsultacje nie ograniczające się jedynie do oceny klienta/pacjenta przed zabiegiem estetycznym, ale obejmujące także bardzo szczegółową ocenę dotychczasowych nawyków związanych ze stylem życia oraz określenie potencjału zdrowotnego danej osoby wraz ze zdiagnozowaniem zagrożeń i szans, które można odpowiednio wcześnie ograniczać lub rozwijać. Pakiety global anti-aging obejmują też konsultacje z innymi specjalistami, jak dietetyk, trener personalny czy psycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *