jak dbać o urodę?

Każda kobieta lubi o siebie zadbać. Naturalne piękno pielęgnować, a swoje zalety eksponować. Drogeryjne kosmetyki nie zawsze sprawdzą się tak dobrze, jak to, co możemy dla siebie zrobić w domu. Zrelaksowane i spokojne poddać się domowym zabiegom SPA, które nie odbiją się niekorzystnie na domowym budżecie. Jakie są sprawdzone sposoby dbania o urodę? Przekonajmy się.

Oczyszczanie skóry

Nawet ciężki makijaż podda się mocy olejków. O oczyszczaniu olejami na pewno już słyszałaś. Lecz, czy miałaś odwagę je już zastosować? Jeśli nie, to koniecznie spróbuj, gdyż rezultaty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Olej warto dopasować pod upodobania swojej cery, gdyż dla jednych ideałem będzie kokosowy, dla innych znowu mieszanka arganowego i awokado. Znajdź swojego ulubieńca i zmywaj nim makijaż.

Po umyciu twarzy olejkiem możesz zrobić sobie także domowy peeling z płatków owsianych. Delikatnie usunie martwy naskórek i pozostawi skórę odżywioną i gładką.

Nawilżanie

Nawilżanie to coś, o co trzeba zadbać zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Niezwykle ważne jest regularne picie wody, dlatego miej ją zawsze przy sobie i popijaj małymi łyczkami przez cały dzień. Dobrze jest dostarczyć odrobinę wody do organizmu już, gdy wstajemy rano. Wypicie ciepłej wody (może być z cytryną) pobudzi organizm do pracy i orzeźwi Cię. Nie zapominaj oczywiście o nawilżaniu skóry, zwłaszcza zimą – gdy powietrze jest suche i dużo czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.

Regeneracja i odbudowa

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej regeneracji spróbuj zastosować maseczkę z banana, awokado i ulubionego olejku. Zmęczona skóra nagle rozpromieni się, a Ty będziesz wyglądać o kilka lat młodziej – prawie jak po chirurgicznym liftingu.

Ciemne okręgi pod oczami to częsta bolączka wielu kobiet. Jeśli i Ty męczysz się z tym problem, trzymaj żel pod oczy w lodówce – dzięki temu efekt opuchlizny będzie zniwelowany o wiele szybciej. Jeśli nie posiadasz kremu pod oczy, zamiennie – w celu usunięcia cieni i opuchlizny pod oczami – stosować również plasterki ogórka. Dobrym pomysłem są również torebki od herbaty.

O usta należy dbać „na okrągło”. Zawsze noś przy sobie ulubiony balsam, który możesz zaaplikować na nie w dowolnym czasie. Raz na jakiś czas zrób domowy peeling kawowo-cukrowy lub nawilżającą maseczkę ze śmietany, awokado i miodu.

Uroda dla ciała

Piękne odprężone ciało to wynik nie tylko dobrej diety, ale również zewnętrznej pielęgnacji. W zależności od potrzeb dodawaj do kąpieli aromatyczne olejki – np. lawendowy – a od czasu do czasu zdecyduj się na kąpiel niczym królowa Egiptu – dodaj mleka do wody.

Branża kosmetyczna

Polski przemysł kosmetyczny stoi obecnie przed szansą dalszej, globalnej ekspansji.

Szczególnie obiecujące są rynki krajów Bliskiego Wschodu i państw azjatyckich. Jeśli chodzi o liczbę certyfikatów eksportowych umożliwiających wejście na nowy rynek, wystawianych przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, w 2016 r. pierwszą dziesiątkę otwierały dwa kraje azjatyckie – Wietnam i Korea Południowa. Na liście znalazły się też inne szybko rosnące rynki, jak Kuwejt, Maroko czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów na szczególną uwagę eksporterów, zasługują Chiny. Według raportu Polityki Insight to właśnie ten kraj jest liderem wzrostu rynku kosmetyków w Azji ze względu na wzrost gospodarki i rozwijającą się klasę średnią, będącą naturalnym konsumentem produktów z tego sektora.

Wraz z nasycaniem się rynku europejskiego w kolejnych latach to właśnie takie rynki jak Chiny będą najistotniejszymi trampolinami wzrostu dla polskich producentów działających globalnie. Z drugiej
strony, pomimo nasycenia, udział polskiego eksportu do krajów europejskich wciąż rośnie – nie można więc ich ignorować. Firmy z Polski są w stanie powiększać sprzedaż w Unii, co jest mierzalnym przejawem coraz większej atrakcyjności polskich kosmetyków w oczach wymagających europejskich konsumentów.

Przesunięcie akcentów w polskim eksporcie ze Wschodu na Zachód, z krajów takich, jak Rosja czy Ukraina w stronę rozwiniętych państw Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec), świadczy o tym, że polski przemysł kosmetyczny szybko się uczy. Firmy z Polski są w stanie oferować konkurencyjne produkty nie tylko na stosunkowo łatwych rynkach, ale też tam, gdzie konkurencja jest niezwykle zacięta.

Według danych GUS z 2016 r., kosmetyki z Polski są eksportowane do ponad 160 krajów, w tym do tak odległych jak Meksyk, Indonezja czy Australia.

Zdecydowanie najważniejszy dla krajowych firm jest jednak rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. W latach 2004-2016 dodatni bilans Polski w handlu kosmetykami w Unii wzrósł prawie dziewięciokrotnie – z 231 mln do 2,04 mld zł – co wzmocniło sektor i miało korzystny wpływ na całą polską gospodarkę.

Głównymi kierunkami eksportowymi kosmetyków z Polski są dzisiaj Niemcy, Wielka Brytania i Rosja. W 2016 r. eksport do tych krajów wyniósł odpowiednio 1,77 mld, 1,59 mld i 1,38 mld zł.

Przytoczone dane obejmują eksport kosmetyków wytwarzanych w Polsce zarówno przez firmy z polskim kapitałem jak i firmy międzynarodowe.

Między 2008 a 2016 r. udział eksportu kosmetyków z Polski do Rosji zmniejszył się z 18,5 proc. do 11 proc.

Udział eksportu na Ukrainę również zmalał, z ponad 8 proc. do 3 proc. Na zmiany te wpłynęła m.in.
niestabilna sytuacja polityczna i sankcje gospodarcze. Największy wzrost udziału w eksporcie kosmetyków z Polski, z 8 proc. do 13 proc., odnotowały Niemcy.

Branża kosmetyczna oferuje szeroki wachlarz produktów, w tym m.in. kosmetyki do pielęgnacji
skóry, włosów, jamy ustnej, perfumy czy kosmetyki kolorowe. Produkty te są dostępne w sprzedaży bezpośredniej, hurtowej, a także za pośrednictwem salonów piękności, salonów fryzjerskich czy centrów SPA.

Na każdym z etapów generowane jest zatrudnienie, tworzona jest wartość dodana, wypłacane są wynagrodzenia i odprowadzane są podatki. Łączne efekty ekonomiczne znacznie przewyższają efekty bezpośrednie. W niniejszym raporcie podjęto próbę ich oszacowania przy użyciu modelu przepływów międzygałęziowych, inaczej zwanego modelem Input-Output lub modelem Leontiefa. Model koncentruje się na powiązaniach i zależnościach między różnymi gałęziami gospodarki, dzięki czemu pozwala zbadać, w jaki sposób działalność danej gałęzi wpływa na rozwój pozostałych.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *