Okres letni to niewątpliwie najpopularniejszy czas na ślub i wesele. Planując uroczystość pragniemy dokładnie dopracować wszystkie szczegóły – od wystroju sali, najlepsze menu, po fotografa i kamerzystę. Największą uwagę poświęcamy jednak swojemu wyglądowi i temu, jak się zaprezentujemy. Wiele kobiet miesiącami śledzi portale internetowe w poszukiwaniu inspiracji na fryzurę, paznokcie czy makijaż. Także wybór sukni ślubnej często spędza przyszłej pani młodej sen z powiek, a do tego dochodzi jeszcze cała masa dodatków. Zdarza się, że w tym całym zamieszaniu brakuje czasu by zadbać o kondycję i pielęgnację swojego ciała. Co zatem zrobić, by olśnić gości swoim wyglądem? Zdradzamy triki gwiazd!

Metamorfoza ciała – czy można schudnąć szybko i bezpiecznie?

Niewątpliwie jednym z największych marzeń przyszłych panien młodych jest idealnie zgrabna sylwetka, którą dodatkowo podkreśli fason wyśnionej sukni ślubnej. Jej osiągnięcie nie jest jednak kwestią kilku dni, gdyż nawet najbardziej spektakularne diety nie są dietami cud – warto też pamiętać, że drastyczna, szybka utrata wagi, jest niebezpieczna dla zdrowia. Czy istnieją więc jakieś „magiczne” sposoby czy lepiej postawić na zaplanowaną i przemyślaną strategię?

Niegdysiejsza idolka nastolatek, Hilary Duff, przed swoim pierwszym ślubem, czyli w 2010 r., chciała zrzucić kilka zbędnych kilogramów. W tym celu wprowadziła do swojej diety dwie rzeczy, którymi „ratowała się”, gdy nachodziła ją ochota na niezdrowe przekąski. Były to chipsy jabłkowe oraz groszek cukrowy, które dzięki swojej chrupiącej konsystencji pozwalałaby jej zaspokoić potrzebę podjadania zwykłych chipsów.  – Rezygnacja ze słodyczy przed ślubem jest najlepszą i najszybszą metodą eliminacji zbędnych kalorii w diecie. Suszone owoce i warzywa to genialna alternatywa dla chipsów. To na co warto zwrócić uwagę, to ilość cukru – czy nie był dodawany do przekąsek. – komentuje Roksana Środa dietetyczka i założycielka edukacyjnej platformy zdrowego odżywiania MajAcademy.

Miłość uskrzydla nie tylko kobiety. Przykładem mężczyzny, który niebawem weźmie ślub i chce być w tym dniu w najlepszej formie, jest Krzysztof Skiba, wokalista grupy Big Cyc. Muzyk podszedł do tematu poważnie i swoją metamorfozę rozłożył w czasie, tak by móc się cieszyć z efektów dłużej, zamiast doświadczyć efektu jojo. W osiągnięciu celu wspierają go profesjonaliści, którzy stworzyli dla niego indywidualny plan diety i ćwiczeń.  – indywidualna opieka dietetyczna to najlepsza i najbezpieczniejsza forma zadbania o zdrową wagę przed ślubem. W ramach projektów MajAcademy i MajDiet często spotykam się z pytaniem „jak szybko” – to błąd. Powinno być zdrowo i optymalnie dla naszego wieku, wagi oraz sylwetki. Przed ślubem chcemy mieć piękne włosy, zdrowe paznokcie, a to możemy osiągnąć rzeczywiście szybciej, ale tylko pod okiem ekspertów. – podsumowuje dietetyczka Roksana Środa.

Makijażowe triki gwiazd

Dzięki różnego rodzaju sztuczkom makijażowym można praktycznie bez żadnego wysiłku poprawić jakiś element swojego wyglądu, który nie do końca nam się podoba. Jest tak np. z wielkością i kształtem ust, które można magicznie modyfikować bez uciekania się do zabiegów medycyny estetycznej.

Mary Philips, znana w mediach społecznościowych makijażystka największych gwiazd, zaprezentowała na swoim Tik Toku rewelacyjny sposób na powiększenie ust jedynie przy pomocy kosmetyków do makijażu. Sposób ten polega na obrysowaniu ust miękką konturówką, w kolorze nieco ciemniejszym od naturalnego koloru warg. W celu uzyskania najlepszego efektu powiększenia, należy nieznacznie „wyjechać” kredką poza krawędź ust, aż do naturalnej granicy, którą wyznacza ich kolor. Następnie sugeruje by delikatnie rozetrzeć konturówkę ku wewnętrznej stronie ust, przez co efekt będzie naturalny. Na koniec malujemy usta wybraną szminką i gotowe. W ten prosty sposób można uzyskać piękne i wydatne usta szybko i bezboleśnie, bez konieczności stosowania wypełniaczy.

Promienna skóra w dniu ślubu to marzenie niejednej panny młodej. Niektóre celebrytki zachwalają zalety opalania natryskowego, które wyrównuje koloryt skóry, znacząco poprawiając jej wygląd. Co najważniejsze, opalanie natryskowe – w przeciwieństwie do solarium – nie wpływa negatywnie na zdrowie i można je wykonać bezpośrednio przed samą uroczystością, nawet w domu panny młodej. Gwiazdą, która zawsze może się pochwalić nienaganną opalenizną – i nie inaczej było w dniu jej ślubu – jest Victoria Beckham. Gwiazda woli nie wystawiać skóry na działanie promieni UV, niemniej nie zamierza rezygnować z naturalnie wyglądającej opalenizny. Jej zdaniem muśnięte słońcem ciało może wyglądać na kilka kilogramów lżejsze niż w rzeczywistości. Trudno się z tym nie zgodzić.

Czy warto iść na łatwiznę?

Wiele gwiazd w celu szybkiej poprawy sylwetki wprowadza tzw. detoksy, czyli diety oczyszczające. Niezwykle popularny jest zwłaszcza detoks sokowy, polegający na piciu 5 różnych soków w ciągu dnia. Soki te oczywiście zastępują inne posiłki i stanowią jedyną formę odżywianie przez określony czas. Detoks sokowy stosowały największe gwiazdy, takie jak Jennifer Aniston czy Beyonce, wychwalając go w mediach jako idealny sposób na schudnięcie, ale i oczyszczenie organizmu z toksyn. Zdaniem Roksany Środy – Głodówki, detoks za pomocą kwaśnych soków czy innych płynów, zrobi nam rewolucję. I to nie tę pozytywną. Popularne diety „gwiazd” w praktyce mogą spowodować nam znacznie więcej krzywdy. To co polecam moim klientkom, to picie znacznie większej ilości wody, jedzenie bogate w błonnik oraz pieczywo wieloziarniste, które będzie długo dawało poczucie sytości. Unikniemy dzięki temu podjadania i przyspieszymy nasz metabolizm.

Drastyczne diety czy radykalne zmniejszenie kaloryczności posiłków na własną rękę, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W efekcie panna młoda może nabawiać się nieprzyjemnych dolegliwości a w najgorszym przypadku – trwale zniszczyć sobie zdrowie. Najlepiej więc korzystać z pomocy specjalistów-dietetyków a oprócz tego postawić na regularną aktywność fizyczną, która często bywa pomijana. Niektóre kobiety dopiero przed samym ślubem wykonują intensywne treningi fizyczne, które mają w ich zamyśle pobudzić organizm do szybszego spalania kalorii. Niestety, będąc pod presją czasu, zamiast stopniowego intensyfikowania aktywności, wiele z nich zaczyna od razu od katorżniczych ćwiczeń, co nie przynosi efektu, a może prowadzić np. do kontuzji. Dlatego wszystko warto robić z głową i najlepiej pod okiem profesjonalistów.

Branża kosmetyczna

Według danych GUS z 2016 r., kosmetyki z Polski są eksportowane do ponad 160 krajów, w tym do tak odległych jak Meksyk, Indonezja czy Australia.

Zdecydowanie najważniejszy dla krajowych firm jest jednak rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. W latach 2004-2016 dodatni bilans Polski w handlu kosmetykami w Unii wzrósł prawie dziewięciokrotnie – z 231 mln do 2,04 mld zł – co wzmocniło sektor i miało korzystny wpływ na całą polską gospodarkę.

Głównymi kierunkami eksportowymi kosmetyków z Polski są dzisiaj Niemcy, Wielka Brytania i Rosja. W 2016 r. eksport do tych krajów wyniósł odpowiednio 1,77 mld, 1,59 mld i 1,38 mld zł.

Przytoczone dane obejmują eksport kosmetyków wytwarzanych w Polsce zarówno przez firmy z polskim kapitałem jak i firmy międzynarodowe.

Między 2008 a 2016 r. udział eksportu kosmetyków z Polski do Rosji zmniejszył się z 18,5 proc. do 11 proc.

Udział eksportu na Ukrainę również zmalał, z ponad 8 proc. do 3 proc. Na zmiany te wpłynęła m.in.
niestabilna sytuacja polityczna i sankcje gospodarcze. Największy wzrost udziału w eksporcie kosmetyków z Polski, z 8 proc. do 13 proc., odnotowały Niemcy.

Polski rynek kosmetyczny to około 400 podmiotów – dużych firm międzynarodowych, dużych polskich graczy oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Taka struktura zapewnia niezbędną różnorodność branży i stanowi o jej silnych podstawach.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł. Dzięki działalności przemysłu kosmetycznego polska gospodarka wytworzyła ponad 7 mld zł wartości dodanej, zapewniając miejsca pracy dla 43 tys. osób.

Polska jest szóstym rynkiem kosmetyków w Europie i rośnie najszybciej z liderów, stale powiększając też
nadwyżkę w handlu międzynarodowym. W najbliższych latach polska gospodarka powinna nadal się rozwijać, a wraz z nią branża kosmetyczna. Równocześnie rosła będzie zamożność społeczeństwa, co w konsekwencji oznacza wzrost popytu na produkty kosmetyczne. Zmieniać się będzie też struktura tego popytu – wzrośnie sprzedaż droższych wyrobów. Z kolei konsekwencją zachodzących w Polsce zmian demograficznych będzie wzrost zapotrzebowania na produkty przeznaczone dla osób starszych. Takie impulsy na rynku krajowym zmieniać będą produkcję, a co za tym idzie – eksport.

Kontynuowany będzie trend migracji polskich producentów z rynków tanich na rozwinięte, dojrzałe rynki
o wysokiej marży. Kierunek rosyjski czy ukraiński będą tracić znaczenie na rzecz np. rynku belgijskiego.
Sukcesywnie wyczerpywać się będzie przewaga konkurencyjna branży kosmetycznej w Polsce opierająca się na niskich kosztach. Wzrost wynagrodzeń i kurcząca się liczba dostępnych pracowników wymuszą znalezienie innych przewag, m.in. poprzez zwiększenie inwestycji w badania i rozwój.

Kadry sektora należą do najlepszych w Europie. Jedynym zagrożeniem jest starzejące się społeczeństwo,
które może ograniczyć dopływ liczby pracowników wymaganej do zaspokojenia rosnących potrzeb branży.

Kosmetyki to jedna z intensywniej regulowanych branż na poziomie Unii Europejskiej. Zharmonizowane
przepisy ułatwiają konkurencję, ale ich częste zmiany wymagają znaczącego wysiłku w dostosowanie, drenując kapitał na inwestycje rozwojowe.

Global anti-aging oraz Healthy aging – nowe podejście do starzenia
Starzenie (aging), jest skomplikowanym, długotrwałym, dynamicznym i nieodwracalnym procesem związanym z upływem lat, zachodzącym w ludzkim organizmie, który ma wpływ na wiele aspektów ludzkiego życia, związanych z aktywnością fizyczną, mentalną i społeczną. Rozpoczyna się niepostrzeżenie po okresie dojrzewania, nasila z biegiem czasu i prowadzi do uszkodzenia wszystkich funkcji organizmu.

Mimo, że jest to proces fizjologiczny i dotyczący każdego z nas, współczesne pokolenia ludzi nie chcą pogodzić się ze zmianami związanymi ze starzeniem, zachodzącymi w ich organizmach. Z roku na rok na całym świecie rośnie liczba osób, dla których zachowanie atrakcyjnego wyglądu do późnej starości jest równie ważne, jak zachowanie aktywnego umysłu i dobrego zdrowia fizycznego. Mimo, iż starzenie to proces naturalny, już od dziesięcioleci zaznacza się tendencja, aby traktować go w kategoriach patologii („choroba starzenia”) wymagającej właściwej diagnostyki, profilaktyki i terapii.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *