Choroby pasożytnicze w ostatnim czasie wzbudzają spore zainteresowanie, zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci i osób planujących egzotyczne podróże zagraniczne. Opierając się na danych Światowej Organizacji Zdrowia, pasożyty przyczyniają się do ogromnej liczby, bo aż 14 mln zgonów rocznie. W Polsce monitoring chorób pasożytniczych prowadzą służby sanitarno-epidemiologiczne. Nieumyślne działania mające wpływ na zakażenia pasożytnicze to przede wszystkim jedzenie niedogotowanego mięsa, spożywanie nieumytych warzyw i owoców, konsumpcja produktów spożywczych o nieustalonym pochodzeniu, picie nieprzegotowanej wody, a także brak higieny osobistej. Często zarażamy się także podczas pobytu na wakacjach. Co więc robić, by uniknąć tego nieprzyjemnego problemu?

Z czym mamy do czynienia?

Pasożyty to organizmy, które nie potrafią żyć samodzielnie, więc wykorzystują inne organizmy, czerpiąc z ich krwi lub tkanek. Działanie to powoduje wyniszczenie organizmu żywiciela i sieje w nim często ogromne szkody. Pasożyty obecne są praktycznie wszędzie. Bywają m.in. przenoszone przez zwierzęta domowe, dlatego podejrzewa się, że aż 99% właścicieli zwierząt to nosiciele pasożytów.

Rozróżniamy pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Oczywiście wykrycie tych drugich jest o wiele trudniejsze i często wymaga specjalistycznej diagnostyki. Najpowszechniejsze to lamblie, owsiki, glisty i tasiemce. Niestety zarazić można na wiele sposobów i niemal w każdym miejscu, nawet we własnym domu czy podczas wymarzonych wakacji.

Roksana Środa, dietetyk kliniczna i założycielka platformy zdrowotnej MajAcademy, zauważą, że pasożyty są obecne w naszym życiu i możemy się nimi zakazić się w każdej chwili, jednak profilaktyczne odrobaczanie nie ma żadnego sensu. Mało tego – w skrajnych przypadkach może powodować jeszcze większe szkody.

Objawy pasożytów w jelitach

Obecność pasożytów w organizmie może wywoływać szereg różnych dolegliwości, które w większości są niespecyficzne, co w wielu przypadkach utrudnia skuteczne zdiagnozowanie problemu. Pasożyty umiejscawiają się w różnych częściach ciała, jednak najczęściej spotykamy je w przewodzie pokarmowym. Bywa, że ich obecność wykrywana jest zupełnie przypadkowo, często jednak dają przykre i nieprzyjemne objawy. Pasożyty wywołują ostre stany zapalne, a nawet reakcje alergiczne. Najczęstszymi objawami wskazującymi na obecność pasożytów w jelitach są:

•          częste bóle brzucha,

•          utrata apetytu,

•          nudności,

•          wzdęcia,

•          biegunki,

•          szybka utrata masy ciała,

•          nadpobudliwość,

•          uporczywy kaszel, nasilający się w nocy.

Co zrobić w razie podejrzeń?

W celu jednoznacznego potwierdzenia, że w naszym ciele znajdują się pasożyty, najlepiej jest wykonać badania. Okazuje się, że dobór odpowiedniej metody diagnostycznej wcale nie jest prostą sprawą. Z pewnością wskazaniem do tego, aby zwrócić się po pomoc do specjalisty, jest zaobserwowanie u siebie niepokojących objawów bezpośrednio po powrocie z egzotycznych wakacji.

Najczęstszą metodą diagnostyczną, choć w wielu przypadkach nieskuteczną, jest badania kału z tym, że do badania powinno się oddać trzy próbki, najlepiej w dwu lub trzydniowych odstępach. Kolejny sposób to wymaz z okolic odbytu, stosowany zazwyczaj w diagnostyce owsików. Jeżeli te metody nie dają jednoznacznej odpowiedzi, kolejnym krokiem jest badanie antygenów pasożytów lub swoistych przeciwciał w surowicy krwi. Wysoką czułością charakteryzuje się badanie molekularne, wykonywane techniką PCR. Badanie to potrafi wykryć zakażenie nawet przy obecności pojedynczych osobników i w trudno dostępnej lokalizacji.

Skuteczne metody leczenia

Leczenie pasożytów często bywa skomplikowane i czasochłonne, zawsze jednak powinno być prowadzone pod opieką specjalisty. W podstawowym leczeniu stosowane są leki, najczęściej wydawane na receptę. Duże znaczenie ma odpowiednia dawka, będzie ona inna w przypadku dziecka i dorosłego, a nawet stopnia zaawansowania choroby. Leczenie w niektórych przypadkach może być wspomagane suplementami i preparatami roślinnymi, jednak każdorazowo trzeba uzgadniać to ze specjalistą.

– Skuteczne leczenie pasożytów to również odpowiednia dieta, która powinna być prowadzona pod okiem specjalisty. – zauważa Roksana Środa z MajAcademy. – W leczeniu pasożytów bardzo pomocna okazuje się szczególnie dieta przeciwgrzybicza, która jest kluczowym elementem całego procesu i wspomaga przyjmowanie leków. – dodaje.

Starajmy się zapobiegać

Jest kilka prostych sposobów, które pomogą ustrzec się niebezpiecznym zakażeniem pasożytami. Przede wszystkim starajmy się zachować higienę w każdym miejscu. W podróż warto zabrać ze sobą nie tylko nawilżane chusteczki, ale także antybakteryjny płyn do dezynfekcji. Małe opakowania dostępne we wszystkich drogeriach sprawdzą się idealnie, zwłaszcza gdy planujemy podróż samolotem. Należy również szczególnie edukować dzieci na ten temat i podkreślać jak ważne jest mycie rąk, zarówno po wyjściu z toalety, jak i po kontakcie ze zwierzętami, czy zabawie na zewnątrz.

Często źródłem zakażenia pasożytami jest woda, dlatego w dalekich podróżach należy zawsze pić tylko przegotowaną. W wakacyjnych kurortach z kolei stawiajmy na wodę butelkowaną, co zagwarantuje nam także ochronę przed różnego typu dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Jednak nie tylko woda do picia może stanowić problem. Pasożyty występują także w zbiornikach wodnych, zwłaszcza tych, które niespełnianą wymogów sanitarnych. Dlatego kąpiel w małym jeziorku ukrytym pośród urokliwej roślinności może być brzemienny w skutkach.

Kolejna kwestia to jedzenie – dotyczy zarówno tego w domu, jak i w restauracji czy wreszcie popularnego street food. Surowa ryba, kawior, mięso wszystko to może stanowić potencjalne źródło zakażenia. Niebezpieczne mogą się okazać nawet surowe warzywa i lokalne owoce, które za każdym razem trzeba dokładnie umyć, co niestety na wakacjach często wydaje się mieć drugorzędne znaczenie.

Branża kosmetyczna

Mikrobiom beauty
W ostatnich latach do kręgu zainteresowań biologów i biotechnologów (po ko­mórkach macierzystych) dołączył również mikrobiom człowieka, czyli różnicowana społeczność ko­mensalnych, symbiotycznych i patogennych mikroorga­nizmów żyjących w i na jego ciele. Badania nad mikroflorą obejmujące wpływ wieku, diety, stoso­wanych leków, środowiska życia oraz przebytych chorób na skład tej mikroflory umożliwiły zrozumienie rela­cji, które składają się na zachowanie zdrowia lub rozwój chorób zależnych właśnie od mikroorganizmów zamiesz­kujących nasze ciało. Okazuje się, że mikroflora ma wpływ na różne aspekty fizjologii organizmu człowieka oraz jego podatność na wiele dysfunkcji organizmu. Zachwianie naturalnej równowagi mikrobiologicznej skóry, np. poprzez zastosowanie terapii antybiotykowej czy agresywnej, nieprawidłowej pielęgnacji może mieć istotne konsekwencje dla jej funkcjonowania a także wpływać na przyspieszenie procesu jej starzenia.

Dlatego w kosmetologii rozwinął się odrębny nurt w kosmetologii – kosmetyki pre- i probiotyczne. Ich zadaniem jest tworzenie i utrzymanie na powierzchni skóry aktywnej bariery ochronnej – mikrobiologicznej flory, która zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Są to kosmetyki idealne dla skóry pozbawionej naturalnej ochrony, podrażnionej czy uszkodzonej, ponieważ na takiej skórze patogenne drobnoustroje rozmnażają się błyskawicznie, powodując różnorodne dermatozy.

Mimo, iż wcześniejsze pokolenia posiadały, nabytą przez doświadczenie wiedzę, o dobrym wpływie pre- i probiotyków na skórę, jednak dopiero teraz trend mikrobiom beauty, czyli czerpanie z dobroczynnych właściwości kefirów czy jogurtów działających przeciwstarzeniowo i kojąco na skórę, jest widoczny w produkcji wielu luksusowych produktów do jej mycia i pielęgnacji.

Polski przemysł kosmetyczny stoi obecnie przed szansą dalszej, globalnej ekspansji.

Szczególnie obiecujące są rynki krajów Bliskiego Wschodu i państw azjatyckich. Jeśli chodzi o liczbę certyfikatów eksportowych umożliwiających wejście na nowy rynek, wystawianych przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, w 2016 r. pierwszą dziesiątkę otwierały dwa kraje azjatyckie – Wietnam i Korea Południowa. Na liście znalazły się też inne szybko rosnące rynki, jak Kuwejt, Maroko czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów na szczególną uwagę eksporterów, zasługują Chiny. Według raportu Polityki Insight to właśnie ten kraj jest liderem wzrostu rynku kosmetyków w Azji ze względu na wzrost gospodarki i rozwijającą się klasę średnią, będącą naturalnym konsumentem produktów z tego sektora.

Wraz z nasycaniem się rynku europejskiego w kolejnych latach to właśnie takie rynki jak Chiny będą najistotniejszymi trampolinami wzrostu dla polskich producentów działających globalnie. Z drugiej
strony, pomimo nasycenia, udział polskiego eksportu do krajów europejskich wciąż rośnie – nie można więc ich ignorować. Firmy z Polski są w stanie powiększać sprzedaż w Unii, co jest mierzalnym przejawem coraz większej atrakcyjności polskich kosmetyków w oczach wymagających europejskich konsumentów.

Przesunięcie akcentów w polskim eksporcie ze Wschodu na Zachód, z krajów takich, jak Rosja czy Ukraina w stronę rozwiniętych państw Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec), świadczy o tym, że polski przemysł kosmetyczny szybko się uczy. Firmy z Polski są w stanie oferować konkurencyjne produkty nie tylko na stosunkowo łatwych rynkach, ale też tam, gdzie konkurencja jest niezwykle zacięta.

Nutri beauty
Odpowiednio skomponowana dieta (zróżnicowana, bogata w warzywa, owoce i odpowiednie promocje białek, cukrów i tłuszczy) jest niezastąpiona dla prawidłowego rozwoju fizycznego, dobrego samopoczucia, oraz w utrzymaniu młodego, estetycznego wyglądu skóry. Niestety, często codzienny jadłospis przeciętnego człowieka odbiega od ideału i nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu. Stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety (produktów, które są złożone z witamin, minerałów i innych substancji, traktowanych jako uzupełnienie normalnej żywności) pozwala na uzupełnienie ich braków, w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania i narażenia na stres oraz szkodliwego działania czynników środowiskowych.

Globalne podejście do starzenia powoduje, że estetolodzy coraz chętniej wspomagają procedury zabiegowe zaleceniami dotyczącymi diety, posługując się także suplementacją. Rynek nutrikosmetyków (suplementów diety) dynamicznie rozwija się od kilku lat, jednak, jak prognozują analitycy PMR, w latach 2017–2020 dynamika rynku suplementów diety w Polsce wzrośnie do około 8% rocznie. W przypadku skóry, włosów oraz paznokci włączenie nutrikosmetyków do diety ma na celu poprawienie ich kondycji, wspieranie procesów metabolicznych zachodzących w skórze oraz wzmocnienie jej odporności czy pomoc w przywróceniu odpowiedniego stopnia nawilżenia. Wśród najpopularniejszych składników wzmacniająco-regenerującym znajdziemy witaminy (C, A, E, H, grupa B, PP), składniki minerlane (Zn, Fe, Se, Ca), NNKT (omega-3), karotenoidy (likopen), flawonoidy (izoflawony sojowe), wyciągi roślinne np. ze skrzypu polnego czy pokrzywy, aminokwasy(L-cysteina czy L-metionina), drożdże, koenzym Q.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *