Perspektywa studiowania za granicą jest ekscytująca, ale może być też nieprzewidywalna. Warto więc wcześniej poznać zalety i wady zagranicznego kształcenia. 17-letni Oskar Forys przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, aby tam podjąć naukę, poprawić swój angielski, poznać nowych ludzi oraz poszerzyć swoje horyzonty. Co naprawdę sądzi o szkole w USA?

Zmiana perspektywy patrzenia na świat?

Liczba młodych osób decydujących się na edukację za granicą stale rośnie. Dla wielu z nich to bez wątpienia duże wyzwanie, dlatego tym bardziej przed podjęciem decyzji warto poznać odpowiedzieć na pytanie „czy warto?”. Korzyści, które nasuwają się na myśl same, to praktyczna nauka języka obcego, odkrywanie kraju i kultur czy poznawanie nowych ludzi. Każdy będzie miał swoją motywację.

Dla mnie, pomijając oczywiste rzeczy, takie jak poprawa znajomości języka angielskiego, ważne jest marzenie o zdaniu – i to z dobrym wynikiem – egzaminu SAT. To odpowiednik polskiej matury w Stanach Zjednoczonych. Z racji tego, że jestem uczniem 12. klasy (czyli 4. licealnej w Polsce), otrzymam amerykański certyfikat ukończenia tzw. high school. Warto podkreślić jednak, że ci, którzy wracają do Polski, aby tam zdać egzamin dojrzałości, będą musieli nadrobić materiał do matury – mówi Oskar, uczeń Marianapolis Preparatory School, Thompson w Stanach Zjednoczonych.

Nasza organizacja już ponad dwadzieścia lat przygotowuje młodzież szkół średnich do programów wymiany a tym samym nauki za granicą. Zupełnie niesamowite jest obserwowanie ich rozwoju, zmian, usamodzielniania się. Nowe perspektywy są w ich zasięgu. Dla młodzieży uczącej się za granicą świat staje się bardziej przystępny, zrozumiały, nie czują barier! Dzisiaj uczą się w Stanach Zjednoczonych, jutro może we Francji czy Australii. I to jest wielki atut programów wymiany – mówi Sylwia Groszek z INTO Poland.

Amerykański luz

Studiowanie za granicą jest niecodzienną szansą na zdobycie wielu doświadczeń i gwarancją osobistego spełnienia. Uczelnie w Stanach Zjednoczonych charakteryzują się spersonalizowanym podejściem do nauki, dużym wyborem zajęć dodatkowych i luźnym podejściem. Co wg Oskara wyróżnia amerykański system edukacji?

– Mam 6 przedmiotów, z których większość mogłem wybrać sam. Samych lekcji mam mniej, zazwyczaj między 3 a 4 dziennie. Te są dłuższe niż w Polsce, bo trwają godzinę. Atmosfera podczas zajęć wydaje się o wiele bardziej wyluzowana, mimo to poziom nauczania jest na wysokim poziomie. Dużą wagę przywiązuje się tutaj do dyskusji i wzajemnego dialogu. Moim zdaniem takie środowisko pomaga w nauczaniu, uczniowie są mniej zestresowani niż w polskich szkołach, dzięki temu łatwiej przyswajają materiał, co z kolei przekłada się na dobre wyniki w nauce.

Ukończenie szkoły w USA otworzy drzwi do Twojej kariery?

– Uczenie się tutaj otwiera bardzo wiele możliwości, a dyplom ze szkoły amerykańskiej jest uznawany przez uniwersytety na całym świecie. Moim marzeniem jest pójście na studia finansowe. Jeszcze nie wybrałem konkretnej uczelni, ale chciałbym studiować w renomowanej placówce na wschodnim wybrzeżu Stanów lub w Europie – dodaje.

Konfrontacja z angielskim

Większość osób może zastanawiać się, czy język angielski nie przysporzy im problemów już na samym początku. Warto jednak pamiętać, że musi upłynąć trochę czasu, zanim nabędzie się swobodę w komunikacji, o czym wspomina Oskar:

Z porozumiewaniem się oraz rozumieniem tego, co inni do mnie mówią, nie miałem problemu. Jednak wydaje mi się, że brakowało mi po prostu odwagi w komunikowaniu się. Na początku miałem pewne wahania, bałem się zadawać pytania, które wydawały mi się zbędne, ale teraz znacznie lepiej się z tym czuję.

Stres, tęsknota za domem?

Po przyjeździe do zagranicznej szkoły uczniowie mogą odczuwać stres związany ze znalezieniem się w nowym miejscu. Mimo wszystko można poczuć ekscytację spowodowaną odkrywaniem obcego kraju. Poznawanie nowych ludzi, miejsc i uczelni dostarcza dużo szczęścia i satysfakcji.

Oczywiście tęsknię czasem za rodziną, znajomymi, moimi zwierzętami, ale wiem, że do nich wrócę. Tutaj chcę ten czas wykorzystać maksymalnie jak się da. Poznałem wiele osób, mam dobrych przyjaciół i robi mi się smutno na samą myśl, że już za 7 miesięcy będziemy musieli się rozdzielić i każdy pójdzie w swoją stronę. To właśnie znajomi, atmosfera w szkole sprawia, że czas biegnie szybko i czuję się tutaj tak dobrze – tłumaczy Oskar.

Kiedy uczniowie odczuwają tęsknotę za domem, często zapisują się na zajęcia sportowe, kulturalne czy artystyczne. Jak sobie radzić, kiedy tęsknimy?

Moja rada dla tych, którzy obawiają się tęsknoty, to zaangażowanie się w życie szkolne. To jeden z najłatwiejszych sposobów na nawiązanie znajomości, które sprawią, że pobyt stanie się o wiele lepszy. Moja szkoła oferuje wiele zajęć pozalekcyjnych, takich jak: jazz band, chór czy różne dyscypliny sportowe. Ja zdecydowałem się na dołączenie do drużyny cross country, czyli bieganie długodystansowe po zróżnicowanych terenach – dodaje.

Studia za granicą szansą na rozwój

Studiowanie za granicą gwarantuje dobry start w życie zawodowe czy nabycie wielu przydatnych umiejętności. Jeśli ktoś zastanawia się nad podjęciem takiej ścieżki kariery, ale nie wie jak zacząć, dobrym krokiem jest udział w cyklicznych wydarzeniach takich jak EduFestival, na których przedstawiciele z wielu międzynarodowych szkół udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące edukacji za granicą. Naukę można rozpocząć już w liceum. Szkoły średnie z internatem pozwalają na nawiązanie ważnych kontaktów międzynarodowych i wykształcenie na wysokim poziomie.

Branża kosmetyczna

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PMR, konsumenci wybierając kosmetyki, kierują się ich jakością (88%), zapachem (79%), ceną (77%) oraz naturalnością (55%). Cena już dawno przestała być dla klientów najważniejsza, kryterium znanej marki również traci na znaczeniu. Wiąże się to przede wszystkim z silnym w ostatnich latach rozwojem marek własnych. Aż dla 45% respondentów ważne jest, by kupowany kosmetyk był produktem polskim. Wysoka jakość krajowych produktów oraz zaufanie, jakim darzą je konsumenci pozwalają im coraz lepiej konkurować z zagranicznymi markami.

Wciąż najpopularniejszym miejscem zakupów kosmetyków w naszym kraju są drogerie (79%). W tych punktach częściej dokonują zakupów kobiety (86%) niż mężczyźni (67%). Blisko 25% konsumentów dokonuje z kolei zakupu kosmetyków w hipermarketach, a dyskonty wybiera 14% osób.

W najbliższych latach powinno dojść do dalszego wzrostu znaczenia dyskontów, przede wszystkim z racji ich ekspansji, poszerzonej oferty kosmetycznej oraz rosnącego zaufania społeczeństwa do marek własnych. Z kolei hipermarkety, aby zaradzić spadkom sprzedaży kosmetyków, będą najpewniej przebudowywać swoje działy kosmetyczne, próbując upodobnić je do drogerii.

Polski rynek kosmetyczny to około 400 podmiotów – dużych firm międzynarodowych, dużych polskich graczy oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Taka struktura zapewnia niezbędną różnorodność branży i stanowi o jej silnych podstawach.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł. Dzięki działalności przemysłu kosmetycznego polska gospodarka wytworzyła ponad 7 mld zł wartości dodanej, zapewniając miejsca pracy dla 43 tys. osób.

Polska jest szóstym rynkiem kosmetyków w Europie i rośnie najszybciej z liderów, stale powiększając też
nadwyżkę w handlu międzynarodowym. W najbliższych latach polska gospodarka powinna nadal się rozwijać, a wraz z nią branża kosmetyczna. Równocześnie rosła będzie zamożność społeczeństwa, co w konsekwencji oznacza wzrost popytu na produkty kosmetyczne. Zmieniać się będzie też struktura tego popytu – wzrośnie sprzedaż droższych wyrobów. Z kolei konsekwencją zachodzących w Polsce zmian demograficznych będzie wzrost zapotrzebowania na produkty przeznaczone dla osób starszych. Takie impulsy na rynku krajowym zmieniać będą produkcję, a co za tym idzie – eksport.

Kontynuowany będzie trend migracji polskich producentów z rynków tanich na rozwinięte, dojrzałe rynki
o wysokiej marży. Kierunek rosyjski czy ukraiński będą tracić znaczenie na rzecz np. rynku belgijskiego.
Sukcesywnie wyczerpywać się będzie przewaga konkurencyjna branży kosmetycznej w Polsce opierająca się na niskich kosztach. Wzrost wynagrodzeń i kurcząca się liczba dostępnych pracowników wymuszą znalezienie innych przewag, m.in. poprzez zwiększenie inwestycji w badania i rozwój.

Kadry sektora należą do najlepszych w Europie. Jedynym zagrożeniem jest starzejące się społeczeństwo,
które może ograniczyć dopływ liczby pracowników wymaganej do zaspokojenia rosnących potrzeb branży.

Kosmetyki to jedna z intensywniej regulowanych branż na poziomie Unii Europejskiej. Zharmonizowane
przepisy ułatwiają konkurencję, ale ich częste zmiany wymagają znaczącego wysiłku w dostosowanie, drenując kapitał na inwestycje rozwojowe.

W większości salonów kosmetycznych czeka na nas długa lista zabiegów, z których części nie jesteśmy w stanie rozszyfrować po nazwie, co właściwie będzie wykonywane na naszej skórze. Kto pyta nie błądzi, więc warto zapytać kosmetyczkę, co to za zabiegi i jakie dają rezultaty. Przy wielu z nich musimy jednak pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach, które mogą wykluczyć nas z możliwości ich wykonania. Jednak spokojnie, nawet do zwykłego masażu twarzy można znaleźć wiele powikłań, jednak wiele z nich ma charakter czasowy i prędzej czy później zwykle możemy skorzystać z tego, co nas szczególnie zainteresowało.

W większości salonów kosmetycznych najczęściej wykonuje się henny brwi, manicure, pedicure czy depilację. O kwestii twarzy wiele osób zapomina lub decyduje się na jeden zabieg od czasu do czasu. Jednak jeśli chcemy wymiernych i co najważniejsze trwałych efektów, to zwykle niezbędna jest seria.

Jeśli chodzi o zabiegi na twarz to sięgamy po oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne - przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem kwasów, ale również wybierana jest mikrodermabrazja i mezoterapia igłowa. Każdy z tych zabiegów ma swoje wyjątkowe działanie, wskazania, przeciwwskazania, oraz odpowiednie zalecenia. Jeśli będziemy się do nich stosować z pewnością uzyskamy zadowalający efekt, a nasza skóra będzie promienna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *