Dom, który na bieżąco reaguje na zmieniające się warunki i intuicyjnie wyczuwa potrzeby domowników? To nie futurystyczne mrzonki, ale aktualnie obowiązujący trend nowoczesnego budownictwa! Wszystko za sprawą inteligentnych rozwiązań, które mogą na przykład samodzielnie zarządzać ilością promieni słonecznych oraz temperaturą we wnętrzu lub też chronić nasz dom, gdy my jesteśmy daleko.

Rolety zaprojektowane tak, by służyć domownikom

Osłony okienne pełnią szereg ważnych funkcji. Chronią nas przed spojrzeniem sąsiadów, czujnym okiem włamywaczy, dokuczliwymi owadami, hałasem i zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także kapryśną pogodą. Stanowią również istotny element dekoracji, podkreślając zarówno bryłę i fasadę budynku, jak i aranżację wewnątrz. Nic dziwnego, że producenci prześcigają się w pomysłach, by uczynić to narzędzie jeszcze bardziej intuicyjnym i inteligentnym.

  • Nowoczesne rolety i żaluzje mogą być zintegrowane z całym domem i dostosowywać się do stylu życia domowników. Co więcej, ich funkcjonalność w niczym nie ustępuje walorom estetycznym – zauważa Agnieszka Gołębiewska, przedstawicielka marki ANWIS. – Jako producentowi, zależy nam, by oferta dostępnych wzorów i kolorów odpowiadała zarówno indywidualnym preferencjom odbiorców, ale także wszelkim aktualnym trendom. Duża liczba rozwiązań pozawala naszym Klientom aranżować każdą przestrzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – dodaje.

Innowacyjne osłony okienne możemy zamontować nawet w bardzo dużych przeszkleniach oraz oknach o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu. Coraz większe znaczenie przykładamy do doboru odpowiednich materiałów, stawiając na te, które są najbliższe naturze i w stosunkowo niewielkim stopniu ingerują w jej nadmierne eksploatowanie. Nowoczesne żaluzje i rolety doskonale wpisują się w nurt eko – nie tylko są wykonane w poszanowaniu do natury, ale także w pełni harmonizują z różnego gatunku drewnem, kamieniem i innymi naturalnymi materiałami.

Precyzyjne reagowanie na zmieniające się warunki

Roletami i żaluzjami możemy sterować nie tylko za pomocą tradycyjnego przełącznika naściennego lub pilota, ale także poprzez aplikację zainstalowaną w telefonie, tablecie lub komputerze osobistym. Tego typu rozwiązanie pozwala nam zasłaniać i odsłaniać osłony naszych okien z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, za pomocą aplikacji możemy tworzyć indywidualne scenariusze, które sprawią, że rolety lub żaluzje będą reagowały automatycznie w oparciu o dane z termostatu lub czujnika natężenia światła. Dany scenariusz może także uruchomić wykonanie innych czynności, np. włączanie / wyłączanie światła czy otwieranie / zamykanie bramy.

  • Osłony okienne mogą być częścią całego systemu „smart home” i automatycznie współpracować z domową klimatyzacją, ogrzewaniem lub oświetleniem – podkreśla przedstawicielka marki ANWIS. – Ponadto posiadają funkcję przesyłania informacji zwrotnych o wykonaniu lub niewykonaniu konkretnego zadania. To czyni nasz dom nie tylko miejscem bezpiecznym i komfortowym, ale także energooszczędnym i znacznie łatwiejszym w zarządzaniu.

Jak, dzięki odpowiednim osłonom okien, poczuć się bezpieczniej?

Dzięki nowoczesnym i innowacyjnym osłonom okiennym jesteśmy w stanie stworzyć bezpieczny azyl w każdych warunkach zewnętrznych. Skutecznie chronią nas przed słońcem, wiatrem, opadami oraz nagłymi zmianami atmosferycznymi. Są doskonałym izolatorem przed hałasem, zanieczyszczeniami czy zmianami temperatur. Zabezpieczają nas przed owadami, które pojawiają się, gdy tylko otwieramy okna. Stanowią także skuteczną barierę przed ingerencją osób trzecich, budując klimat intymności i prywatności. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, potrafią reagować samodzielnie, zdejmując z nas ciężar odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Rolety i żaluzje mogą symulować naszą obecność w domu podczas urlopów czy wyjazdów służbowych. Dzięki zainstalowanej aplikacji, możemy sami określać scenariusze wskazujące dokładny czas odsłaniania i zasłaniania rolet, a także warunki, w których system powinien zrobić to automatycznie. Czujniki wskazujące ilość promieni słonecznych, poziom zachmurzenia, wielkość opadów, temperaturę lub nieplanowany ruch wokół domu mogą podpowiadać systemowi ściśle określone reakcje. Co więcej, aplikacja umożliwia nam komunikację dwukierunkową, polegającą na przesyłaniu raportów z wykonania określonych działań.

O niewątpliwych walorach nowoczesnych osłon okiennych przekonała się ostatnio jedna z najpopularniejszych polskich aktorek, która postanowiła wykorzystać je w aranżacji swojego nowego domu. Z jakim skutkiem? Zobacz na stronie marki.

Branża kosmetyczna

Polski rynek kosmetyczny to około 400 podmiotów – dużych firm międzynarodowych, dużych polskich graczy oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Taka struktura zapewnia niezbędną różnorodność branży i stanowi o jej silnych podstawach.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł. Dzięki działalności przemysłu kosmetycznego polska gospodarka wytworzyła ponad 7 mld zł wartości dodanej, zapewniając miejsca pracy dla 43 tys. osób.

Polska jest szóstym rynkiem kosmetyków w Europie i rośnie najszybciej z liderów, stale powiększając też
nadwyżkę w handlu międzynarodowym. W najbliższych latach polska gospodarka powinna nadal się rozwijać, a wraz z nią branża kosmetyczna. Równocześnie rosła będzie zamożność społeczeństwa, co w konsekwencji oznacza wzrost popytu na produkty kosmetyczne. Zmieniać się będzie też struktura tego popytu – wzrośnie sprzedaż droższych wyrobów. Z kolei konsekwencją zachodzących w Polsce zmian demograficznych będzie wzrost zapotrzebowania na produkty przeznaczone dla osób starszych. Takie impulsy na rynku krajowym zmieniać będą produkcję, a co za tym idzie – eksport.

Kontynuowany będzie trend migracji polskich producentów z rynków tanich na rozwinięte, dojrzałe rynki
o wysokiej marży. Kierunek rosyjski czy ukraiński będą tracić znaczenie na rzecz np. rynku belgijskiego.
Sukcesywnie wyczerpywać się będzie przewaga konkurencyjna branży kosmetycznej w Polsce opierająca się na niskich kosztach. Wzrost wynagrodzeń i kurcząca się liczba dostępnych pracowników wymuszą znalezienie innych przewag, m.in. poprzez zwiększenie inwestycji w badania i rozwój.

Kadry sektora należą do najlepszych w Europie. Jedynym zagrożeniem jest starzejące się społeczeństwo,
które może ograniczyć dopływ liczby pracowników wymaganej do zaspokojenia rosnących potrzeb branży.

Kosmetyki to jedna z intensywniej regulowanych branż na poziomie Unii Europejskiej. Zharmonizowane
przepisy ułatwiają konkurencję, ale ich częste zmiany wymagają znaczącego wysiłku w dostosowanie, drenując kapitał na inwestycje rozwojowe.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł1. Oznacza to, że Polska jest szóstym rynkiem na kontynencie, ustępując tylko największym europejskim gospodarkom, m.in. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Polski rynek osiągnął taki poziom dzięki stałemu rozwojowi w ciągu ostatnich 15 lat (WYKRES 2). Realny skumulowany wzrost rynku w tym okresie to 32 proc., czyli średnio 2 proc. rocznie. Natomiast nominalny skumulowany wzrost rynku wyniósł w tym okresie aż 78 proc. – wartość rynku w cenach bieżących od 2002 do 2016 r. urosła z 9,0 do 16 mld.

Skok branży jest imponujący, szczególnie w porównaniu z sytuacją w innych państwach europejskich. Spośród szóstki największych europejskich rynków kosmetycznych Polska w ujęciu realnym (w cenach stałych) rosła najszybciej. To tym bardziej istotne, że inne duże rynki jak np. francuski i włoski nie tylko nie odnotowały wzrostów, ale wręcz się skurczyły (odpowiednio o 0,19 proc. i 1,09 proc.).

Tricho beauty
Postęp nauki i techniki, wprowadzanie nowych technologii, zmiany społeczno-kulturowe i demograficzne wywołały w ostatnim czasie zjawisko zainteresowania kondycją i wyglądem włosów oraz skóry głowy, wyrażające się w zmianie dotychczasowych kwalifikacji przedstawicieli różnych zawodów przez przyuczenie się do wykonywania procedur trychoterapeutycznych. W ten sposób rozwinęła się trychologiaktórą można zdefiniować, jako interdyscyplinarną dziedzinę nauki, której przedmiotem badania są włosy i skóra owłosiona głowy, utrzymywanie, przywracanie lub kreowanie ich zdrowia i urody za pomocą metod medycznych (leczenia) i paramedycznych (pielęgnacji).

Trychologia szczególnie silnie rozwija się w kierunku zachowawczych metod trychoterapeutycznych, praktykowanych przez nie-lekarzy. Wiele szkół wyższych uruchomiło specjalności o profilu trychologicznym, które zaopatrują studentów w kompleksową wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu trychologa kosmetologicznego. Różne instytucje związane w Polsce z trychologią organizują kongresy i konferencje, które z są miejscem wymiany myśli i doświadczeń środowisk trychologicznych.

Wydaje się, że trend trycho beauty nadal będzie się silnie rozwijał, korzystając zarówno z nowoczesnych technologii, jak i tych naturalnych, nieinwazyjnych w połączeniu ze zmianą nawyków związanych ze stylem życia.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *