Sezon grzewczy w pełni. W dobie kryzysu energetycznego dużo mówi się o OZE. Odnawialne źródła energii zyskują coraz większe znaczenie w wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej. Z roku na rok rośnie liczba właścicieli obiektów, którzy decydują się na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła. Czy oznacza to, że świadomość społeczeństwa jest coraz większa? Firma Euros Energy postanowiła to sprawdzić!

Euros Energy od lat promuje innowacyjną energetykę opartą na zasobach odnawialnych. W ofercie posiada nowatorskie, ekologiczne rozwiązania i urządzenia, przeznaczone zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do budynków użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych. W przeprowadzonym przez firmę badaniu „Co Polacy wiedzą o pompach ciepła i nowoczesnych systemach ogrzewania domów?” wzięło udział 1000 osób (500 kobiet i 500 mężczyzn) powyżej 30 r.ż. Jakie są wyniki? Świadomość Polaków na temat OZE może zaskoczyć.

Wysokie rachunki za ogrzewanie niepokoją Polaków

Dane Eurostatu wyraźnie wskazują, że utrzymanie i wyposażenie gospodarstwa domowego pochłania średnio 1/4 rodzinnego budżetu, z czego duży procent stanowią koszty ogrzewania. Z całą pewnością przyczynia się do tego kryzys energetyczny, spowodowany m.in. wojną w Ukrainie i związanymi z nią sankcjami, które przerwały łańcuchy dostaw z Rosji. Europa była bowiem w dużej mierze zależna od rosyjskich surowców – zwłaszcza od węgla. Embargo na rosyjski węgiel i znaczne ograniczenie dostępności polskiego surowca spowodowały gwałtowny wzrost cen. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku węgiel podrożał nawet o 400%.

Czy Polacy odczuli wysokie rachunki za ogrzewanie?

Kryzys energetyczny stanowi duże wyzwanie dla kieszeni Polaków. Ponad 80% ankietowanych boi się wysokich rachunków za ogrzewanie. Niemal 50% z nich doświadczyło podwyżek na własnej skórze. Możemy obniżyć temperaturę w domu, cieplej się ubierać czy wyłączać ogrzewanie na czas nieobecności, ale po co? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w pompę ciepła – wyjaśnia Paweł Poruszek, CEO Euros Energy.

Pompa ciepła jako najtańsza metoda ogrzewania domu

Istnieje kilka sposobów ogrzewania domów. Do najpopularniejszych zaliczymy wytwarzanie ciepła poprzez spalanie węgla, oleju czy innych paliw. Efektem ubocznym takiego rozwiązania jest emisja zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na naszą planetę. Alternatywą dla kotłów węglowych, olejowych czy gazowych są pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię ze środowiska i oddaje do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Podczas procesu nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje.

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to najwydajniejsza i najtańsza metoda ogrzewania domu – co trafnie zaznaczyło ponad 50% ankietowanych. Niestety prawie połowa dalej jest nieświadoma korzyści, jakie wynikają z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 81 osób wskazało węgiel jako najtańszą metodę ogrzewania domu przy fotowoltaice, 106 gaz, a 74 drewno.  Ponad 20% respondentów nie wybrało żadnej odpowiedzi.

Wyniki ankiety pokazują, że niezbędna jest edukacja Polaków na temat OZE. Należy uświadamiać ludziom, że pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to najwydajniejszy, najwygodniejszy i, co najważniejsze, najtańszy sposób na ogrzewania domu i dostęp do ciepłej wody użytkowej – podkreśla Prezes Euros Energy Paweł Poruszek.

Program „Moje Ciepło” – inwestycja w dobrą i ekologiczną przyszłość

Tym, co powstrzymuje wiele osób przed zakupem pompy ciepła, są wysokie koszty początkowe inwestycji. Odpowiedzią na potrzeby i obawy potencjalnych inwestorów indywidualnych jest program „Moje Ciepło”, w ramach którego przyznawane są dotacje do zakupu i montażu pompy ciepła. Program wystartował pod koniec kwietnia 2022 roku i będzie trwał do końca 2026 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków (600 mln zł). Do tej pory przyznano ponad 4200 dotacji. Wsparcie udzielane jest w formie bezzwrotnej i wynosi 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji (7-21 tys. zł).

Beneficjentem programu „Moje Ciepło” może zostać właściciel lub współwłaściciel nowego, jednorodzinnego budynku mieszkalnego (wolnostojącego, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej) o podwyższonym standardzie energetycznym.

Stabilność finansowa, komfort i ekologia

17% ankietowanych uważa, że węgiel był, jest i będzie najtańszą formą ogrzewania domu. 6% respondentów wskazuje na gaz. Niemal tyle samo uważa, że ogrzewanie gazem ziemnym jest najbardziej stabilne i przewidywalne na rynku. Fakty są jednak inne. Najlepszą i najtańszą opcją jest wykorzystanie do ogrzewania domu pompy ciepła, która w połączeniu z fotowoltaiką jest w stanie wytworzyć 100% energii niezbędnej do ogrzania całego budynku i wody użytkowej. Inwestycja w pompę ciepła to inwestycja w stabilność finansową, najwyższy komfort i ekologię.

Branża kosmetyczna

Hi-tech beauty
Zabiegi high-tech to procedury z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń, które pozwalają na przeprowadzanie nieinwazyjnych i relatywnie przyjemnych zabiegów, dających spektakularne efekty w krótkim czasie. Szeroki wybór aparatury, której działanie opiera się na najnowszych technologiach, zarówno w medycynie estetycznej, jak i kosmetologii, gwarantuje wspaniałe rezultaty w redukcji zmarszczek, uszkodzeń posłonecznych, blizn i trądziku. Urządzenia hi-tech umożliwiają lifting twarzy, wyrównanie kolorytu oraz poprawę jakości skóry. Po wykluczeniu przeciwwskazań, można z nich korzystać w każdym wieku, aby spowolnić procesy starzenia i dłużej utrzymać młody wygląd, a także, aby korygować problemy estetyczne wynikające z upływu lat.

Aparaturowe zabiegi hi-tech wykorzystują kilka innowacyjnych technologii, które można stosować pojedynczo bądź zestawić w różne kombinacje: fale radiowe RF, podczerwień IR, ultradźwięki US, masaż próżniowy, mikronakłuwanie oraz różnego rodzaju prądy. Mimo, iż technologie te znane są od dawna, trend hi-tech beauty rozwija się, cięgle dostarczając estetologom nowszą i nowocześniejszą aparaturę. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zabiegi te wypierają tzw. „białą kosmetykę” – obecnie nie ma praktycznie gabinetu, który nie posiadałby w swojej ofercie zabiegów z wykorzystaniem aparatury hi-tech.

W większości salonów kosmetycznych czeka na nas długa lista zabiegów, z których części nie jesteśmy w stanie rozszyfrować po nazwie, co właściwie będzie wykonywane na naszej skórze. Kto pyta nie błądzi, więc warto zapytać kosmetyczkę, co to za zabiegi i jakie dają rezultaty. Przy wielu z nich musimy jednak pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach, które mogą wykluczyć nas z możliwości ich wykonania. Jednak spokojnie, nawet do zwykłego masażu twarzy można znaleźć wiele powikłań, jednak wiele z nich ma charakter czasowy i prędzej czy później zwykle możemy skorzystać z tego, co nas szczególnie zainteresowało.

W większości salonów kosmetycznych najczęściej wykonuje się henny brwi, manicure, pedicure czy depilację. O kwestii twarzy wiele osób zapomina lub decyduje się na jeden zabieg od czasu do czasu. Jednak jeśli chcemy wymiernych i co najważniejsze trwałych efektów, to zwykle niezbędna jest seria.

Jeśli chodzi o zabiegi na twarz to sięgamy po oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne - przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem kwasów, ale również wybierana jest mikrodermabrazja i mezoterapia igłowa. Każdy z tych zabiegów ma swoje wyjątkowe działanie, wskazania, przeciwwskazania, oraz odpowiednie zalecenia. Jeśli będziemy się do nich stosować z pewnością uzyskamy zadowalający efekt, a nasza skóra będzie promienna.

Global anti-aging
Z tego też powodu, tak prężnie rozwijały i nadal rozwijają się przeciwstarzeniowe, stosowane subdyscypliny nauki (np. nieformalne specjalności w medycynie i kosmetologii – medycyna przeciwstarzeniowa i kosmetologia przeciwstarzeniowa), które stawiają sobie podobny cel, jednak realizują go w odmienny sposób. Wysiłki kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej skierowane na walkę właśnie z tym procesem, skutkują coraz to nowszymi zabiegami przeciwstarzeniowymi.

Pomimo, iż określenia „medycyna anti-aging” czy „kosmetologia anti-aging” powszechnie funkcjonują od dawna, wydaje się, że jak dotychczas, nie były one w pełni rozumiane, wykorzystywane i nie oddawały wielokierunkowego działania tych subdyscyplin. Przez większość ludzi (zarówno usługodawców, jak i usługobiorców) kojarzone były wyłącznie z zabiegami estetycznymi, które za pomocą różnorodnych metod – odpowiednio medycznych i paramedycznych, pozwalają dłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Mimo, że w zabiegach tych wykorzystuje się substancje oraz czynniki fizykalne, które z jednej strony stymulują procesy regeneracyjne i przez to „odmładzają” ciało, z drugiej neutralizują czynniki przyspieszające starzenie się organizmu, najczęściej nie działają one przyczynowo, zwalczają jedynie nieestetyczne objawy tego procesu. Należy jednak pamiętać, że anti-aging to także, a może przede wszystkim, prewencja, czyli zapobieganie procesowi starzenia w jedyny prawdziwie skuteczny sposób – za pomocą zmiany nawyków związanych ze stylem życia, unikania zagrożeń środowiskowych i odpowiedniej opieki zdrowotnej.

Od jakiegoś czasu gabinety medycyny estetycznej oraz gabinety kosmetologiczne zaczynają wykorzystywać swój potencjał, wynikający z wielokierunkowej znajomości funkcjonowania ludzkiego organizmu, do podejmowania działań prowadzących do polepszenia jakości życia klientów/pacjentów poprzez zapewnienie im zachowania estetyki ciała aż do późnej starości. Osiągają to właśnie dzięki wczesnej profilaktyce patologii skórnych związanych z wiekiem oraz pielęgnacji zdrowia przez zmianę nawyków już od młodego wieku. Dlatego też można mówić o pewnym trendzie w branży beauty, polegającym na nowym, szerszym podejściu do walki ze starzeniem, tzw. global anti-aging, czyli wprowadzaniu do terapii przeciwstarzeniowych elementów edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

W praktyce oznacza to konsultacje nie ograniczające się jedynie do oceny klienta/pacjenta przed zabiegiem estetycznym, ale obejmujące także bardzo szczegółową ocenę dotychczasowych nawyków związanych ze stylem życia oraz określenie potencjału zdrowotnego danej osoby wraz ze zdiagnozowaniem zagrożeń i szans, które można odpowiednio wcześnie ograniczać lub rozwijać. Pakiety global anti-aging obejmują też konsultacje z innymi specjalistami, jak dietetyk, trener personalny czy psycholog.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *