Artroskopia kolana to mało inwazyjna metoda diagnostyki i leczenia chorób stawów kolanowych. Polega na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowy dostęp operacyjny kamery, obejrzeniu wszystkich elementów stawu kolanowego. Przez drugi centymetrowy dostęp operacyjny wprowadza się narzędzia artroskopowe celem naprawy uszkodzeń wewnątrz stawowych. Po zabiegu kolano nie wymaga unieruchomienia, na 7 dni pozostają dwa szwy. Zabieg trwa średnio 10–30 Najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent nie wymaga pobytu szpitalnego, po kilku godzinach może być wypisany do domu.
Dzięki artroskopii możemy dotrzeć w bardzo małe i ciasne miejsca w stawie niemożliwe do leczenia inaczej niż za pomocą dużych otwartych cięć. Sama operacja wykonywana jest przez klika punktowych nacięć i pozwala na wprowadzenie mikrokamery (2 – 4 mm) i narzędzi o tej samej średnicy. Wszystko odbywa sie bezkrwawo i dzięki tak małym nacięciom dolegliwości pooperacyjne są związane tylko z leczeniem schorzenia a nie z szerokimi dostępami, rozdzielaniem i przecinaniem tkanek przez które dochodzi się do ogniska choroby.
Dzięki artroskopii pacjent odczuwa zmniejszone dolegliwości bólowe, co zdecydowanie wpływa na wydłużenie jego aktywności w życiu zawodowym, a także umożliwia dłuższą niezależność od osób trzecich. Jednym z minusów tej operacji jest szybsze zużywanie nowej chrząstki (włóknistej), w wyniku czego po kilku latach należy zabieg powtórzyć. W przypadku kolan szpotawych bądź koślawych niezbędne jest również przeprowadzenie dodatkowej operacji, polegającej na ustawieniu stawu w osi kończyny. Rokowanie jest zatem pomyślne.
Dzięki artroskopii i punktowym ranom w różnych miejscach można leczyć stawy ze wszystkich stron na raz (wszystkie składowe choroby lub kilka chorób jednocześnie) , przy klasycznych metodach otwartych rana ogranicza nas do jednej okolicy. Obecnie znakomita większość operacji stawów a nawet zabiegów pozastawowych może być wykonana przez doświadczonego specjalistę artroskopowo, a ilość komplikacji pooperacyjnych wynosi ok 0,003 % (metody otwarte średnio 3%).
Rehabilitacja przed zabiegiem polega na nauce poruszania się za pomocą kul łokciowych. Po operacji kończyna zostaje unieruchomiona na okres około 24-48 godzin. Wykonuje się wówczas ćwiczenia izometryczne mięśni uda, ćwiczenia przeciwzakrzepowe oraz zginanie operowanej kończyny w stawie biodrowym. Na drugi dzień po operacji (za zgodą lekarza) możliwe jest również chodzenie o kulach z odciążaniem operowanej kończyny. Trzeciego dnia pacjent jest zazwyczaj wypisywany ze szpitala, jednak w domu powinien kontynuować usprawnianie kończyny (takie jakiego nauczył się podczas pobytu w szpitalu). Czas, po którym możliwe jest pełne obciążanie chorego kolana, zależy od rodzaju artroskopii. Dodatkowo zaleca się usprawnianie w gabinecie fizjoterapii, opierające się głównie na zastosowaniu laseru, pola magnetycznego czy elektroterapii.
Zabieg artroskopii stawu kolanowego można wykonać w wielu placówkach medycznych w Polsce. Przykładowe miejsca poniżej:
- Centrum Rehabilitacjii Artkinezis – zabiegi artroskopii kolana w Warszawie i okolicach.
- Centrum Medyczne ArteMed – www.artemed.pl – zabiegi artroskopii kolana we Wrocławiu i okolicach.
- Centrum Medyczne EterMed – www.etermed.pl – zabiegi artroskopii kolana w Gdański i okolicach.