Artroskopia kolana to mało inwazyjna metoda diagnostyki i leczenia chorób stawów kolanowych. Polega na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowy dostęp operacyjny kamery, obejrzeniu wszystkich elementów stawu kolanowego. Przez drugi centymetrowy dostęp operacyjny wprowadza się narzędzia artroskopowe celem naprawy uszkodzeń wewnątrz stawowych. Po zabiegu kolano nie wymaga unieruchomienia, na 7 dni pozostają dwa szwy. Zabieg trwa średnio 10–30 Najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent nie wymaga pobytu szpitalnego, po kilku godzinach może być wypisany do domu.

Dzięki artroskopii możemy dotrzeć w bardzo małe i ciasne miejsca w stawie niemożliwe do leczenia inaczej niż za pomocą dużych otwartych cięć. Sama operacja wykonywana jest przez klika punktowych nacięć i pozwala na wprowadzenie mikrokamery (2 – 4 mm) i narzędzi o tej samej średnicy. Wszystko odbywa sie bezkrwawo i dzięki tak małym nacięciom dolegliwości pooperacyjne są związane tylko z leczeniem schorzenia a nie z szerokimi dostępami, rozdzielaniem i przecinaniem tkanek przez które dochodzi się do ogniska choroby.

Dzięki artroskopii pacjent odczuwa zmniejszone dolegliwości bólowe, co zdecydowanie wpływa na wydłużenie jego aktywności w życiu zawodowym, a także umożliwia dłuższą niezależność od osób trzecich. Jednym z minusów tej operacji jest szybsze zużywanie nowej chrząstki (włóknistej), w wyniku czego po kilku latach należy zabieg powtórzyć. W przypadku kolan szpotawych bądź koślawych niezbędne jest również przeprowadzenie dodatkowej operacji, polegającej na ustawieniu stawu w osi kończyny. Rokowanie jest zatem pomyślne.

Dzięki artroskopii i punktowym ranom w różnych miejscach można leczyć stawy ze wszystkich stron na raz (wszystkie składowe choroby lub kilka chorób jednocześnie) , przy klasycznych metodach otwartych rana ogranicza nas do jednej okolicy. Obecnie znakomita większość operacji stawów a nawet zabiegów pozastawowych może być wykonana przez doświadczonego specjalistę artroskopowo, a ilość komplikacji pooperacyjnych wynosi ok 0,003 % (metody otwarte średnio 3%).

Rehabilitacja przed zabiegiem polega na nauce poruszania się za pomocą kul łokciowych. Po operacji kończyna zostaje unieruchomiona na okres około 24-48 godzin. Wykonuje się wówczas ćwiczenia izometryczne mięśni uda, ćwiczenia przeciwzakrzepowe oraz zginanie operowanej kończyny w stawie biodrowym. Na drugi dzień po operacji (za zgodą lekarza) możliwe jest również chodzenie o kulach z odciążaniem operowanej kończyny. Trzeciego dnia pacjent jest zazwyczaj wypisywany ze szpitala, jednak w domu powinien kontynuować usprawnianie kończyny (takie jakiego nauczył się podczas pobytu w szpitalu). Czas, po którym możliwe jest pełne obciążanie chorego kolana, zależy od rodzaju artroskopii. Dodatkowo zaleca się usprawnianie w gabinecie fizjoterapii, opierające się głównie na zastosowaniu laseru, pola magnetycznego czy elektroterapii.

Zabieg artroskopii stawu kolanowego można wykonać w wielu placówkach medycznych w Polsce. Przykładowe miejsca poniżej:

  • Centrum Rehabilitacjii Artkinezis – zabiegi artroskopii kolana w Warszawie i okolicach.
  • Centrum Medyczne ArteMed – www.artemed.pl – zabiegi artroskopii kolana we Wrocławiu i okolicach.
  • Centrum Medyczne EterMed – www.etermed.pl – zabiegi artroskopii kolana w Gdański i okolicach.

Branża kosmetyczna

Według danych GUS z 2016 r., kosmetyki z Polski są eksportowane do ponad 160 krajów, w tym do tak odległych jak Meksyk, Indonezja czy Australia.

Zdecydowanie najważniejszy dla krajowych firm jest jednak rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. W latach 2004-2016 dodatni bilans Polski w handlu kosmetykami w Unii wzrósł prawie dziewięciokrotnie – z 231 mln do 2,04 mld zł – co wzmocniło sektor i miało korzystny wpływ na całą polską gospodarkę.

Głównymi kierunkami eksportowymi kosmetyków z Polski są dzisiaj Niemcy, Wielka Brytania i Rosja. W 2016 r. eksport do tych krajów wyniósł odpowiednio 1,77 mld, 1,59 mld i 1,38 mld zł.

Przytoczone dane obejmują eksport kosmetyków wytwarzanych w Polsce zarówno przez firmy z polskim kapitałem jak i firmy międzynarodowe.

Między 2008 a 2016 r. udział eksportu kosmetyków z Polski do Rosji zmniejszył się z 18,5 proc. do 11 proc.

Udział eksportu na Ukrainę również zmalał, z ponad 8 proc. do 3 proc. Na zmiany te wpłynęła m.in.
niestabilna sytuacja polityczna i sankcje gospodarcze. Największy wzrost udziału w eksporcie kosmetyków z Polski, z 8 proc. do 13 proc., odnotowały Niemcy.

Hi-tech beauty
Zabiegi high-tech to procedury z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń, które pozwalają na przeprowadzanie nieinwazyjnych i relatywnie przyjemnych zabiegów, dających spektakularne efekty w krótkim czasie. Szeroki wybór aparatury, której działanie opiera się na najnowszych technologiach, zarówno w medycynie estetycznej, jak i kosmetologii, gwarantuje wspaniałe rezultaty w redukcji zmarszczek, uszkodzeń posłonecznych, blizn i trądziku. Urządzenia hi-tech umożliwiają lifting twarzy, wyrównanie kolorytu oraz poprawę jakości skóry. Po wykluczeniu przeciwwskazań, można z nich korzystać w każdym wieku, aby spowolnić procesy starzenia i dłużej utrzymać młody wygląd, a także, aby korygować problemy estetyczne wynikające z upływu lat.

Aparaturowe zabiegi hi-tech wykorzystują kilka innowacyjnych technologii, które można stosować pojedynczo bądź zestawić w różne kombinacje: fale radiowe RF, podczerwień IR, ultradźwięki US, masaż próżniowy, mikronakłuwanie oraz różnego rodzaju prądy. Mimo, iż technologie te znane są od dawna, trend hi-tech beauty rozwija się, cięgle dostarczając estetologom nowszą i nowocześniejszą aparaturę. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zabiegi te wypierają tzw. „białą kosmetykę” – obecnie nie ma praktycznie gabinetu, który nie posiadałby w swojej ofercie zabiegów z wykorzystaniem aparatury hi-tech.

Branża beauty rozumie, że stan zdrowia ma odzwierciedlenie w dynamice starzenia się i wyglądzie skóry, dlatego też, aby spowodować spowolnienie i bardziej łaskawe dla organizmu starzenie, należy podejmować działania anti-aging w odniesieniu do całego organizmu od momentu, kiedy proces ten rozpoczyna się, a nawet wcześniej – często mówi się, że zdrowe starzenia zaczyna się w dzieciństwie! Anti-aging to zatem pierwszy krok na drodze ku healthy aging – zdrowemu starzeniu się. Rozwój branży beauty zarówno w obszarze estetologii medycznej, jak i kosmetologii wskazuje, że kierunki rozwoju global anti-aging oraz healthy aging mogą znaleźć trwałe miejsce w programach terapeutycznych specjalistów estetologów.

Inwazyjność i technologia oraz ekologia i naturalność – różne drogi walki ze starzeniem
Aktualne trendy w branży beauty można rozpatrywać biorąc pod uwagę także inne kryterium – rodzaj metod i narzędzi używanych w terapiach przeciwstarzeniowych, pielęgnacyjnych i upiększających. Tu zauważyć można dwukierunkowy rozwój branży. Z jednej strony rozwija się estetologia naturalna, oparta o ekologiczne, organiczne składniki aktywne, masaż, hydro- , balneo- czy krioterapię, z drugiej w działaniach estetycznych sięga się po bardzo zaawansowane biotechnologicznie, aparaturowe oraz medycznie zabiegi.

Awangarda

Awangarda to termin używany w kontekście sztuki, literatury, muzyki i innych dziedzin artystycznych, aby opisać eksperymentalne, nowatorskie i często rewolucyjne podejście do tworzenia dzieł. Ruchy awangardowe często pojawiły się w odpowiedzi na zmieniające się społeczne, polityczne i technologiczne realia, a ich celem było przełamywanie tradycji i konwencji, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz wprowadzanie innowacyjnych idei.

Termin „awangarda” jest szerokim pojęciem i obejmuje wiele różnorodnych ruchów artystycznych, które pojawiły się w różnych okresach i miejscach. Kilka przykładów ruchów awangardowych to:

Futuryzm: Ruch futurystyczny pojawił się we Włoszech pod koniec XIX i na początku XX wieku, koncentrując się na glorifikacji nowoczesności, technologii i energii. Futuryści dążyli do przełamywania konwencji w malarstwie, literaturze i sztukach performatywnych.

Kubizm: Ten ruch artystyczny rozwijał się w sztuce w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza za sprawą pionierów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Charakteryzował się fragmentacją obrazów, które były przedstawiane za pomocą form geometrycznych.

Dadaizm: Powstały w czasie I wojny światowej, dadaizm był ruchem artystycznym, który sprzeciwiał się konwencjom i normom społecznym. Jego przedstawiciele, tacy jak Marcel Duchamp, stosowali ironię i absurd, aby wyrazić swoje poglądy na ówczesne społeczeństwo.

Surrealizm: Powstały w latach 20. XX wieku, surrealizm koncentrował się na eksploracji nieświadomości i podświadomości. Malarze surrealistyczni, tacy jak Salvador Dalí, tworzyli obrazy zdeformowanych, onirycznych scen.

Abstrakcjonizm: Ruch ten, rozwijający się w XX wieku, skupiał się na rezygnacji z przedstawiania przedmiotów w sposób realistyczny. Abstrakcjonizm eksplorował formy, kolory i linie, dążąc do wyrażenia emocji i idei abstrakcyjnych.

Awangarda była często związana z radykalnymi zmianami społecznymi, politycznymi i technologicznymi. Jej wpływ na sztukę i kulturę jest trudny do przecenienia, ponieważ ruchy awangardowe otworzyły nowe możliwości dla artystów i przyczyniły się do ewolucji sztuki na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *